Jan Bednář: Za Josefem Škvoreckým

04.01.2012 13:22 | Zprávy

V kanadském Torontu v úterý ve věku 87 let zemřel významný český spisovatel Josef Škvorecký.

Jan Bednář: Za Josefem Škvoreckým
Foto: Jiří Hůlka
Popisek: Spisovatel Josef Škvorecký (Wikimedia Commons)

Proslavil se už v 50. letech svým románem Zbabělci, který svého času vyvolal nejen literární, ale hlavně politickou senzaci – nějakou záhadnou náhodou tento román prošel přísnou cenzurou, která v té době panovala v československých nakladatelstvích a vedení KSČ bylo pak doslova zděšené. A naopak, lid se bavil! Škvorecký byl pak několik let na černé listině.  

V 60. letech, když se u nás poměry postupně uvolňovaly, Josef Škvorecký například vydával povídky a psal filmové scénáře. A na plno začal publikovat až v 68. roce, v době relativní svobody za Pražského jara, která však brzy skončila vpádem sovětských vojsk.  

O rok později, v roce 1969 odešel Škvorecký s manželkou, také spisovatelkou Zdenou Salivarovou, do Kanady a brzy tam spolu založili své vlastní nakladatelství – původně proto, aby mohli v exilu vydat své vlastní knížky, ale pak se tento podnik – zvaný 68 Publishers – stal nejdůležitějším a vůbec největším českým exilovým nakladatelstvím. Vydával hlavně doma zakázanou českou literaturu, propašovanou přes hranice, a za více než dvacet let Husákova režimu to byla dlouhá řada velice významných knih a publikací, které by jinak zřejmě vůbec nespatřily světlo světa.  

Tak se Josef Škvorecký nesmírně zasloužil o samotnou českou literaturu a českou kulturu vůbec – pomáhal udržovat její život i v době, která byla pro novou tvorbu mimořádně nepříznivá.  

Stojí za to si povšimnout, že manželé Škvorečtí po sametové revoluci v listopadu 1989 do Československa přijeli a svoji vlast pak ještě vícekrát navštívili, ale už se na trvalo v Čechách neusadili. Jak to Škvorecký vysvětloval – po tolika politických převratech, které ve svém životě zažil, už to nebylo možné – měl tedy k tomu takříkajíc psychologické důvody. Jedním z nich mohlo být, že Zdena Salivarová se ocitla na tzv. Cibulkových seznamech a žádné odvolání u soudu jí nebylo nic platné – cítila se tu prostě nepříjemně jako nevinně osočená, ačkoli o tom psala a všemožně se proti tomu ohrazovala.

Vyšlo na rozhlas.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

16:42 Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

Samozvaný majitel SK Dynamo České Budějovice oklamal novináře, hráče, trenéry, fanoušky i představit…