Jan Bureš: Boj o eurobondy. Berlín versus Paříž

23.05.2012 10:36 | Zprávy

Dnes se evropští lídři měli původně bavit o podpoře růstu, téma číslo jedna ale bude jiné: eurobondy a ochrana proti eventuální řecké nákaze.

Jan Bureš: Boj o eurobondy. Berlín versus Paříž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Německo zatím společné dluhopisy (eurobondy), která by ulevily periferiím, ale zdražily financování Berlínu, jednoznačně odmítá. Logika je jednoduchá: eurozóna má jako celek nízký veřejný i zahraniční dluh a pokud se všechno zprůměruje, budou na tom Němci o něco hůř a periferie si výrazně pomohou.

Němci samozřejmě dražší financování nechtějí a především mají strach, že bez tlaku trhů by periferní ekonomiky zcela rezignovaly na úsporná opatření a strukturální reformy. Současně v Německu převládá názor, že zavedení eurobondů je z právního hlediska dost tvrdý oříšek. Němci také nesouhlasí s celou řadou dalších opatření na utlumení periferního napětí. Nechtějí, aby záchranné fondy (EFSF, ESM) přímo pomáhaly bankám a zatím nechtějí ani slyšet o společném systému garance vkladů napříč eurozónou.
 
Co tedy dnes večer čekat? Poměrně napínavou večeři. Němci se dostávají pod výrazný tlak na mnoha frontách a roste jejich politická izolace. Nový francouzský prezident otevřeně všechny výše zmíněné kroky podporuje a při víkendovém setkání G8 se za společné eurobondy postavila většina světových státníků, OECD a nepřímo i Mezinárodní měnový fond. Německá odpověď je zatím jasné ne a jediným receptem na obnovení důvěry v očích Berlína zůstává rozpočtová dieta a strukturální reformy. Tento zásadový postoj je ale asi neudržitelný a z Německa lze čekat určité ústupky. Je možné, že již dnes se evropští lídři dohodnout na rozjezdu "projektových eurobondů" - společných dluhopisů, prostřednictvím kterých budou financované investice do infrastruktury. Věříme také, že časem může Německo polevit v otázce širších pravomocí záchranných fondů. Společné vydávání dluhu, tak jak si ho představuje Francie nebo OECD, je ale pro Němce tabu napříč celou politickou scénou a zde se ledy jen tak nepohnou. Projektové dluhopisy přitom bohužel samy o sobě nikoho nevytrhnou, protože Španělé a Italové nepotřebují zafinancovat výstavbu nových mostů a železnic. Potřebují pomoci s financováním schodků v běžných výdajích a ochránit bankovní systém před eventuální řeckou nákazou. Dnes večer nic takového nedostanou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…