Podobně jako v sousedním Německu už na takto nízkých úrovních ovšem nezaměstnanost dál neklesá. Na úřadech práce ale i tak nadále přibývají neobsazená místa, a i proto čekáme další růst mzdových tlaků. Nejvíce scházejí pracovníci v relativně hůře placených profesích - pomocní pracovníci ve výrobě, řidiči (viz souhrnný graf níže).
Nezaměstnanost jinak dál klesá ve všech velkých evropských zemích a nejrychleji právě v těch, kde je nezaměstnanost ještě relativně vysoká. Španělsko opět zaznamenává meziroční pokles nezaměstnaných o zhruba půl milionu lidí (2 procentní body na míře nezaměstnanosti). Klesající nezaměstnanost potvrzuje naše sázky na silnější útraty domácností v eurozóně v tomto roce - ty by měly letos pomoci ekonomice růst o 2,5 %.
I přesto ovšem ECB zůstane při změně kurzu v měnové politice opatrná. Inflace za březen nás překvapila lehce slabším číslem, když vzrostla “pouze” na 1,4 %. Navíc jádrová inflace se drží 1 % a nejeví v posledních měsících žádné známky akcelerace. Nadále platí, že inflace zůstává nižší právě v zemích s vyšší nezaměstnaností (Itálie - 1,1 %, Španělsko - 1,3 %), zatímco v Německu nebo ve Francii je o poznání blíže cíli ECB (1,6 % a 1,7 %).
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV