I proto se trhům zatím daří s úspěchem nevěnovat moc pozornosti zmatenému managementu euro-krize. Globální ekonomika připomíná v tuto chvíli vcelku spolehlivě rozjetou lokomotivu, kterou ale nedořešená euro-krize může kdykoliv vykolejit.
Velice příjemná jsou především čísla z USA. Nálada v průmyslu roste třetí měsíc v řadě, je na úrovních potvrzujících jednoznačně probíhající expanzi a z hlediska struktury nálady je velice pozitivní vidět silné nárůsty nových objednávek. V Evropě je rozpoložení pochopitelně horší, a to především v těch zemích, které jsou trhy nebo nadnárodními institucemi tlačeny do tvrdých úsporných opatření. Nálada v průmyslu zůstává na úrovních potvrzujících pokračující pokles ekonomik eurozóny (PMI pod klíčovou hodnotou 50). Na druhou stranu i zde vidíme druhý měsíc v řadě zlepšení, což může být znakem stabilizace a hledání dna hospodářského cyklu.
Mezi Amerikou a Evropou pak leží většina asijských ekonomik. Některé z nich hlásí v průmyslu silnou expanzi (Indie), jiné lehký pokles (Čína). Napříč Asií je ale vidět podobně jako v Evropě minimálně druhý měsíc v řadě vylepšování podnikatelských nálad tažené především novými objednávkami.
Z tohoto pohledu není moc příjemné vidět zhoršující se náladu v českém průmyslu, která je v kontrastu nejen s eurozónou, ale i například se sousedním Polskem nebo Maďarskem.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz