Zrušil cestu na tradiční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, pravděpodobně kvůli silnému pracovnímu vytížení před zasedáním ECB na začátku září. Na něm má centrální banka představit konkrétní koncept pomoci velkým periferiím jako je Španělsko a Itálie. Vše je ale pravděpodobně stále ve fázi tvůrčího kvasu a mezi jednotlivými centrálními bankéři mohou existovat rozpory. V Jackson Hole by si tak šéf ECB, který má zastávat převažující stanovisko, musel pořád dávat pozor na pusu.
Místo něj se ale setkání zúčastní německý zástupce v ECB Jens Weidmann, známý odpůrce jakékoliv pomoci periferiím z kapes centrální banky. Ten má v celé věci jasno a asi si nepotřebuje s kolegy z Frankfurtu do příštího týdne nic vysvětlovat. Jak ale ukázalo minulé zasedání, začíná být zástupce německé Bundesbanky v ECB nepříjemně izolovaný.
Akutní potřebu dalšího posunu v krizovém managementu v eurozóně včera podtrhla čísla ze Španělska. V červenci ze španělských bank odteklo přes 70 mld. eur vkladů (4,7 %). Jedná se o historicky největší měsíční odliv a od začátku roku již vklady ve španělských bankách zhubly o 12 %. Takto rychlé odlivy vkladů ještě zhoršují dostupnost peněz v periferních ekonomikách a staví do složité situace řadu jinak zdravých podniků.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz