I tak lze najít na evropských číslech dva drobné pozitivní aspekty. I když německé PMI v průmyslu stagnují, některé periferní ekonomiky ukazují viditelnější známky obratu. PMI v Itálii - třetí největší ekonomice eurozóny - sice zůstávají nízko (46,7), ale vystoupaly v prosinci na devítiměsíční maxima. Španělská nálada v průmyslu se sice v prosinci nepatrně zhoršila, jednalo se ale pravděpodobně o korekci po prudkém růstu indexu PMI v listopadu.
Druhý pozitivní aspekt evropských PMI vidíme při pohledu na exportní objednávky. Eurozóna má problémy se slabou domácí poptávkou a právě export při pokračujícím růstu globálních PMI (již tři měsíce v řadě) může řadě periferních ekonomik pomoci. V tomto ohledu je povzbuzující především pohled do Irska a Španělska, kde exportní objednávky (v rámci PMI) vyskočily prudce nad hranici 50ti bodů (52,3 a 53,6). V závěsu za nimi je Itálie (49,7).
Bohužel nic podobného zatím není vidět v Česku, kde se PMI v průmyslu v prosinci propadly na nejnižší úroveň od července 2009 (45,96). A vylepšit to nemůže ani pohled na exportní objednávky, které zůstávají hluboko pod hranicí 50ti bodů (45,32) a nevykazují prakticky žádné známky růstu. Exportní objednávky (v rámci PMI) jsou také součástí našeho předstihového ukazatele pro Česko. Ten sice zaznamenal v listopadu první nárůst po osmi měsících, slabé exportní zakázky ale při pohledu vpřed moc důvodů k optimismu nedávají.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz