Jan Bureš: V evropském rybníku vysychají peníze

25.04.2012 9:21 | Zprávy

Špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání.

Jan Bureš: V evropském rybníku vysychají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady. Po prudkém propadu podnikatelských nálad v průmyslu a ve službách (PMI) napříč eurozónou, zhoršila včera řecká centrální banka opět odhad růstu. Řecká ekonomika by měla spadnout letos (pokud vše dobře půjde) o 5 % (pátý rok propadu v řadě) a mzdy v soukromé sféře mají v nadcházejících dvou letech poklesnout o 16,5 %.

Vládní úspory jsou přitom pouze jednou stranou mince problému periferií. Srovnatelným a v řadě případů hlubším problémem je těžká dostupnost financování pro podnikovou sféru v periferních ekonomikách. Ta z části souvisí se špatnými ekonomickými vyhlídkami, větší díl viny má ale špatná situace v periferních finančních systémech.
 
Podle posledních údajů z ECB dál narůstají nerovnováhy v eurovém platebním systému Target 2.Německé banky dál stahují své peníze na domácí půdu a závazky periferních centrálních bank vůči ECB v důsledku toho narostly na 500 mld. eur. Peníze z ECB ale nemohou na bankám periferiích nahradit klasické vklady domácností nebo dlouhodobější dluhopisy prodané ostatním bankám.  Zvláště když ECB dává jasně najevo, že masivní levné financování bank z její kapsy je pouze dočasná záležitost. Periferní banky jsou proto kvůli nejistému financování tlačené k postupnému odbourávání finanční páky a omezování úvěrové aktivity. K tomu přispívá tlak evropského regulátora na navyšování kapitálové přiměřenosti a úvahy nad zavedením režimu, ve kterém by věřitelé bank byli nuceni v případě problémů převést část bankovního dluhu na kapitál. Takový režim by pravděpodobně ještě více omezil ochotu bank vzájemně si půjčovat na delší dobu a zvýšil by závislost na klasických depozitech domácností.
 
Dnes uvidíme, jak dopadne průzkum ECB na bankovním trhu za první čtvrtletí. Pokud se bude dostupnost peněz pro podniky a domácnosti dál zhoršovat, bude mít ECB do dalšího zasedání (příští týden) o čem přemýšlet.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…