Jan Campbell: Letem světem (poznámka)

11.12.2020 19:53 | Zprávy

Vědomě jsem se v příspěvku „Letem světem“ nezmínil o mnohém a pro mnohé možná i zajímavém. Tento přístup je asi příčinou několika mailových čtenářských ohlasů. Za všechny a především prof. Felixe Černocha děkuji. Připojuji potom jako odpověď či upřesnění následující poznámku:

Jan Campbell: Letem světem (poznámka)
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Einsiedeln znamená poustevna. Klášter byl založen na místě, kde žil (25 let) a zemřel mnich, poustevník a mučedník svatý Meinrad, latinsky Meginratus. Narodil se v dnešním Rottenburgu (Baden-Württemberg) koncem 8. století a jsou s ním spjaty legendy. Jedna z nich práví o vybudování poustevny a kaple benediktýnským mnichem Meinradem. V zimě roku 861 ho v kapli přepadli a zabili dva tuláci - Richard a Peter, kteří hledali poklady. Nic nenašli, proto utíkali pryč, doprovázení až do Curychu křikem věrných havranů, kteří s Meinradem v poustevně žili. Tam byli vrazi zajati, souzeni hrabětem Adalbertem II. von Thurgau a po doznání popraveni.

Na památku věrných havranů má od poloviny 13. století město Einsiedeln ve svém znaku dva havrany v červeném poli; klášter Einsiedeln dva havrany ve žlutém poli. Probošt z katedrály ve Štrasburku Eberhard se stal prvním opatem benediktinského společenství a nařídil na místě vybudovat kostel. Měl ho vysvětit biskup Konrad z Kostnice. Než biskup stačil obřad dokončit, zazněl v kostele hlas, který třikrát zvolal: kostel vysvětil Ježíš. Prý se tak stalo s pomocí svatého Řehoře a čtyř apoštolů včetně svatého Petra. Papež Lev VIII. prohlásil, že šlo o zázrak, vydal papežskou bulu a tak vzniklo požehnané poutní místo Einsiedeln.

Kaple Panny Marie vznikla na troskách příbytku svatého Meinrada. Před tím zde stávala socha Panny Marie. Tu Meinradovi věnovala abatyše Heilwiga z kláštera Schänis. Po požáru v roce 1468 ji nahradila dřevěná soška Panny Marie s Ježíškem, začouzená kouřem svíček. Říká se jí proto Černá Madona. V současné době v kostele stojí Mariánská kaple z černého mramoru, ve které je umístěn vzácný obraz Milostné Panny Marie s Ježíškem. Hlavními poutními svátky jsou 14. září (den zázračného vysvěcení) a 13. říjen (den převozu ostatků svatého Meinarda z Reichenau v roce 1039). Nejvýznamnější událost oslav představuje průvod mnichů (do kaple Panny Marie) zpívajících Salve Regina (v půl páté odpoledne).

Tato tradice se dodržuje od šestnáctého století V náboženském umění mariánské úcty, Černé Madony jsou často považovány za obzvláště zázračné, přičemž se nejedná o výlučnou záležitost katolické církve. Například reformátoři vytvořili předpoklad pro pravou chválu Panny Marie tím, že hájili starokřesťanské učení o Marii, nebo jak zanechal Martin Luther: Marie nemůže být dostatečně velebena, nebo jak se zpívá v biblické - Písně písní: Jsem černá, ale krásná. Pro zajímavost doplňuji, že v hebrejském textu spojka we, stejně jako řecké kai může být přeložena jako „a“ nebo jako „ale“ (přesto).“

Aby pouť byla poutí, jsou nezbytné tři náležitosti: 1) cesta musí mít delší vzdálenost, v opačném případě by to byl průvod. 2) Cílem takové cesty by mělo být posvátné místo. 3) Smysl cesty by měl být povznešení mysli k Bohu. Památný je také výrok papeže Pia IX., který učinil 5. května roku 1874 k francouzským poutníkům: Nutno v důležitém díle katolickém, v poutích, nejen pokračovati, nýbrž je i zdvojnásobniti. V Praze máme dochovanou část – podnož upravenou na kavárnu – původní trojpodlažní dispozice kaple podobné té v Einsiedeln z třetí čtvrtiny 17. stol. na nově upravené rampě Pražského hradu.

Kapli vystavěla Ludmila Benigna hraběnka Šternberková pro malostranské theatiny. Zanikla po zrušení řádu v r. 1783. V areálu bývalého kláštera piaristů v Ostrově je k vidění kaple Panny Marie Einsiedelnské. Kapli dala postavit v letech 1709-1710 Franziska Sibylla Augusta, markraběnka bádenská jako kopii poutní kaple ve švýcarském Einsiedeln. Kaple byla slavnostně vysvěcena 8. září 2002. O dalších se nebudu rozepisovat. O kamenech na cestě k rozpadu EU, ke kterým patří i ty, které se spojují s dohodou mezi EU a UK (level playing field (pravidla soutěže a hospodaření), governance (řízení, či správa) a rybolov, které nestačí dát do EU trouby, aby se daly prodat bez problémů občanům EU (oven-ready), se zmíním podrobněji v jedno z příštích příspěvků, bude li mi dáno.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

16:42 Alena Maršálková: Koubek zatajil při prodeji klubu soudní spory a mnohamilionové dluhy

Samozvaný majitel SK Dynamo České Budějovice oklamal novináře, hráče, trenéry, fanoušky i představit…