Jan Campbell: Ve stínu covid-19

08.06.2021 17:04 | Komentář

St. Petersburg – 5. června skončilo 24. Mezinárodní ekonomické fórum (MEF). Jeho výsledky by měly posloužit i české diplomacii k zamyšlení nejenom o zavedení kulatých stolů českých politických stran na téma Ruska kulhajících za duchem doby.

Jan Campbell: Ve stínu covid-19
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Nejasné cíle a přenos naděje na zlepšení vztahů s RF na příští vládu nevěští totiž nic dobrého. Proč? Kdo by vládu netvořil, brzo po usazení se v křesle moci potvrdí veřejnosti, že se jedná o planou naději. Z objetí EU a NATO se ČR nevyprostí, z moderního válečného vlaku nevystoupí a Východ, včetně Ruska, podobně jako Západ zradu nepromíjí. Proto je nutné smířit se se staronovým vztahem: na věčné časy do převratu, rozpadu západních organizací nebo nového uspořádání Evropy po ukončení války s nesrovnatelně větší mírou pokory než tomu bylo doposud.

Na letošním SP MEF bylo uzavřeno celkem více než 800 nových smluv v hodnotě přesahujících 3,860 bilionů rublů a zavazujících vytvořit několik tisíc nových pracovních míst. Připomínám, že v roce 2019 to byla SRN, která převzala první místo v seznamu zahraničních investorů v RF a drží si ho do dnes. Z celkového počtu 191 nových projektů zaujala první místo s 26 projekty, o druhé a třetí místo se dělily USA a ČLR každá s 15 novými projekty. V roce 2020 bylo založeno mezi subjekty RF a zahraničními partnery 141 projektů. Je to méně než v roce 2019 především kvůli covid-19 a sankcím. Zajímavá nejsou jenom místa nebo počet smluv, ale sektory. Více než polovina smluv (SRN a USA) byla uzavřena v potravinářsko-výrobním sektoru. ČLR se soustředila na IT, Itálie jako třetí největší investor v RF (13 nových projektů, po 6 projektech v roce 2019) na strojírenství a výrobní celky.

Ve srovnání se statistikou UNCTAD, která uvádí snížení globálních přímých zahraničních investicí na 42% úrovně 90 let minulého století, RF si vede dobře, i co se týče indexu geopolitického rizika státu v roce 2020. To je hodnoceno na úrovni 126 bodů. Vzhledem ke kvalitě vztahu ČR s RF budou i další fóra bez české účasti: Východní ekonomické fórum (EEF), 2 - 4 záři, Vladivostok, Ruské investiční fórum (RIF) 17 - 18. února 2022, Sirius Park of Science and Art, Soči. Připomínám Soči ze dvou důvodů: 1) Sirius představuje unikátní vzdělávací instituci pro talenty. Návštěvu Sirisu se mi nepodařilo organizovat ani pro jednu výjimečně chytrou mladou hlavu z ČR. 2) Hospodářská realita s účastí covid-19 bude vyžadovat podstatné zkvalitnění investic do nemateriálních aktiv. K nim patří mj. digitální ekosystémy, kontrola a regulace on-line systémů oslabeným státem, kterých se zmocňují politikaři - obchodníci bez morálky a etiky. Jejich obětí bude stále větší počet občanů, což se ve výsledku projeví růstem komplexního vnitropolitického rizika ve státě.

Moskva – Prakticky týden po plánovaném setkání prezidentů Putina a Bidena v Ženevě v Moskvě se uskuteční od 22. do 24. června významné 9. Bezpečnostní fórum. Poté, co je ČR na seznamu nepřátelských států předpokládám, že ČR není mezi 119 pozvanými státy a oficiální česká média o něm budou skromně referovat. Přestože podle obsahu slov generálplukovníka Alexandera Fomina (1959), náměstka MV RF (od roku 2017) hlavní témata fóra se týkají i české kotliny: 1) Formace nového světového řádu na základě doktrinálních dokumentů, v nichž se již dnes píše o moderním dělení států na naše – cizí a přátele – nepřátele. 2) Systematické ničení stávajícího systému mezinárodních vztahů, bezpečnostní architektury a snižování role, funkce a významu mezinárodních organizací jako instrumentů používaných při tvorbě rozhodnutí v otázkách bezpečnosti. 3) Záměna mezinárodně uznávaných definicí a dohod nikde a nikdy nediskutovanými definicemi, výmysly a obviněními bez důkazů a prověrky v řádném soudním procesu. 4) Principiálně nové druhy zbraní, které zásadně mění rozložení sil ve světě, včetně změny principů a metod vedení války. Z uvedeného vyplývá, že česká politická a vojenská diplomacie a zástupci politických stran budou moci diskutovat u Kulhánkova kulatého stolu nad překlady přepisů z jednání, kterých se účastnili spojenci. Ti sami rozhodnou, co je dobré pro českou kotlinu a české konzumenty. Nemám pochyb, že se velice brzo potvrdí u značné části veřejnosti, že štěkání malého psa za plotem EU a NATO doprovázené vstupem ministra Kulhánka na mezinárodní scénu představuje de facto ztrátu další části zbytku suverenity ČR, svobody a podstatné zvětšení závislosti na západních státech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …