Konstatuji, že nevybírám podle kvality či vtipnosti bonmotů, ani podle předvolebních slibů, ani dle spolupracovníků (je mi to jedno, já na Hrad neposílám Kalouska ani Šloufa, nýbrž konkrétního člověka). Volím primárně podle toho, jaký životní příběh za sebou jednotliví finalisté mají. A tady to je pro mne absolutně jasná volba, neboť do 2. kola postoupil nejlepší a nejhorší ze všech devíti kandidátů.
Miloš Zeman byl v předlistopadovém režimu pro své politické postoje třikrát vyhozen ze zaměstnání. V roce 1988 podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení. Co v té době dělal jeho soupeř? Válel si „šunky“ ve Schweizu a Raichu. Jestli něco pro Havla vůbec dělal, tak mu za to rozhodně nehrozil žádný postih. Respektuji, když odešel ze země v roce 1948. Z osobního hlediska toto rozhodnutí naprosto chápu, jen to není dle mého vhodná vizitka pro možného prezidenta ČR. Zeman by se díky svým schopnostem měl za hranicemi nepochybně velmi dobře (včetně jeho dětí, tedy konkrétně syna), ale zůstal.
V případě obou pánů se navíc jasně ukazuje, že se mění režimy, nikoliv však charaktery lidí. Po listopadu totiž Zeman spoluzakládal sociálně vnímavou stranu, v době, kdy to rozhodně nebylo populární a cokoliv spojeného se slovem sociální či socialistický bylo vysmíváno. Když jí svými schopnostmi dovedl až do vlády (v mých očích nejlepší, kterou kdy tato země měla), dokázal skončit, ačkoliv byl na vrcholu. Po zradě vlastních kolegů při prezidentské volbě se stáhl. Poté pohodlně nepřestoupil do nějakého politického subjektu, jemuž stoupaly preference, ale založil novou levicovou stranu a začal ji budovat úplně od píky. Jeho soupeř? Chápu, že ho mnoho lidí vnímá jako nadstranického kandidáta, protože na počet stran, kterými prošel, by Ti nestačily prsty jedné ruky. Jeho přestupy spolehlivě vykazovaly jeden společný znak. Vždy, když to s politickým subjektem, se kterým se spojil, šlo z kopce, nechal své kolegy bez skrupulí „ve štychu“ a šel za lepším. Ondřej Liška a mnozí další by mohli dlouze vyprávět.
Jestli něco Zemanovi nemohu upřít, je to jeho zásadovost a názorová konzistentnost, přestože s některými jeho názory prostě nesouhlasím. Ale mám u něj jistotu, že je chlap, který dodrží dané slovo. Ne, jako jeho soupeř, který je schopen zásadově prohlásit, že nebude sedět v jedné vládě s Čunkem, aby z toho pak vycouval za pomoci sebou zadaného auditu (patrně právě tady se podle vás projevil dle toho co píšete, jako člověk pevných názorů a charakteru). Nejaktuálněji se podívejme na amnestii. Zemanův protivník je schopen na Nový rok amnestii hájit a schvalovat, aby po třech dnech otočil názor o 180 stupňů – navíc bez jakékoliv sebereflexe, jen proto, že se mu to populisticky hodí. Jsem přesvědčen, že zatímco Zeman této zemi před i po listopadu prospíval, ten druhý pro ni před listopadem nedělal nic a po něm hlavně škodil (radar, církevní restituce, asociální zákony – pod tím vším je podepsán a nyní to ještě bagatelizuje a nechce se k tomu hlásit). Především však z pozice ministra zahraničí trvale poškozuje naše národní zájmy, jeho členství v Bilderbergu i slova o prezidentu Benešovi – to je prostě nechutné.
A nakonec tolik akcentované téma korupce. Zeman opakovaně přišel do parlamentu s návrhem na majetkové přiznání politiků. Jsem si na 99,9 % jistý, že by mu sedělo do poslední koruny a jasně by se ukázalo, že nic neukradl. Jeho soupeř by na tom byl dle mého názoru opačně a možná právě proto není ideovým příznivcem tohoto typu zákona (v západních demokraciích zcela běžného) a taky proti němu hlasoval (nikoliv za Zemanovy éry). Jasně, Zeman je největší korupčník v zemi a proto má byt na Floridě, mnoho domů na Praze 1 i ve Švýcarsku a v tamních bankách tuny zlata uloženy v té nejpevnější měně. Začínají mě podobné agitky unavovat a hlavně, když vezmu kauzu Stráský vs. Dejdar, vidím, že knížecí lokajové se nezastaví před ničím. Stejně jako před listopadem tady budou zakázaní herci, kteří kvůli svému svobodnému názoru, nebudou smět do kin a na obrazovku? To je šílené! A konečně přes všechny útoky a la Šlouf a Zbytek, jsem silně přesvědčený, že je Zeman ve věci personálního výběru nemehlo, ale není zloděj a tunelář. Pochybuji, že by úplatky byly takové výše, že by si z nich pořídil nafukovací člun, jízdní kolo s přehazovačkou a chalupu na Vysočině. Nyní (pro srovnání) uvedu výčet z článku Hříchy Karla Schwarzenberga:
Schwarzenbergovy restituce jsou stejně tajemné, jako ty Havlovy a čekají na to, až se tématu někdo chopí a pořádně je zmapuje. V zásadě jde o to, že Schwarzenberg neváhal podnikat neuvěřitelné právní kličky, aby podědil, co se dalo a zrestituoval, co bylo možné.
A tak zatímco byl v roce 1960 adoptován svým v Rakousku žijícím strýcem Jindřichem do hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů, čímž se stal hlavním představitelem rodu a z chudého šlechtice zámožným mužem, protože o dvacet let později mohl dědit majetek v Rakousku, doma po "převratu" se zase hrdě hlásil k biologické větvi, kterou opustil (orlické), protože se zde nabízely pro změnu miliardové restituce.
Podle českého práva ale neměl na restituce nárok, pročež se Schwarzenberg neváhal o majetek soudit a podařilo se mu prosadit, že bylo upřednostněno rakouské právo. České právo totiž říká, že dědická práva po biologických rodičích adopcí zanikají, kdežto rakouské právo je umožňuje. Navíc byl Schwarzenberg adoptován jako dospělý, což české právo taktéž nezná. Neptejme se, jak se to stalo, ale soud si vyslechl znalce na mezinárodní právo a rozhodl se, že se bude postupovat podle práva rakouského. Schwarzenberg tudíž zdědil podstatnou část majetku konfiskovaného orlické větvi a činí si zálusk i na majetek zabavený na základě speciálního zákona "Lex Schwarzenberg", byť se věc komplikuje rodinným sporem s nevlastní (taktéž adoptovanou) sestrou Elizabeth von Pezold.
Aby mohl zrestituovat, musel i uplácet, jak později sám přiznal. "Nechme to být. Nešlo o nic velikého. Ale jiná cesta prostě nebyla. Bylo to k uzoufání. A po dvou letech, kdy se všechno zablokovalo... Nebyl to přímý úplatek, šlo řekněme o jistou protislužbu. V té době jsem ještě vůbec nebyl v politice. Dodnes z toho mám špatné svědomí," popsal po letech tento případ, když se "dobrovolně" přiznal médiím. Byla totiž volební kampaň a jistý deník chtěl z toho učinit velkou kauzu. Schwarzenberg ho předešel a raději se přiznal sám, aby ostří kauzy otupil.
Že by z toho měl špatné svědomí, tomu ale nevěřme. Schwarzenberg si totiž z ničeho nic nedělá. Nebyl to ostatně jediný mravní poklesek člověka, který se díky svému urozenému původu a majetku, kvůli kterému prý nemá zapotřebí v politice krást (říkají novináři), stal mediálně hýčkaným objektem se svatozáří.
Pochybnosti nad podnikáním Karla Schwarzenberga vyvstaly už v roce 1997, kdy Schwarzenbeg spolu se svým přítelem Zdeňkem Bakalou (Patria Finance) a francouzskou firmou Pernond-Ricard koupil v privatizaci karlovarskou Becherovku. Třebaže jejich nabídka byla až druhá nejvyšší, stát na dramatickém jednání vlády přiklepl firmu Schwarzenbergovi a spol. většinou jednoho hlasu. Pro hlasovali Schwarzenbergovi známí z ODA a KDU-ČSL.
Becherovce se ale příliš nevedlo a podnik, který měl v roce 1997 zisk 148 milionů, skončil za tři roky poté v mínusu až 140 milionů. Média tehdy psala o tom, že se Becherovka tuneluje státu před očima.
Podivně dopadlo i hospodaření Nadace Bohemiae. Karel Schwarzenberg, který si spolu s Miroslavem Kalouskem hraje na spořádaného hospodáře, v nadaci, kterou v roce 1992 založil, figuroval jako výkonný ředitel. Rok po svém založení přestala však nadace platit daně, aby poté skončila v konkursu s dluhem 3 milionů - na daních. Z velkolepého plánu pravdoláskařů (v nadaci figurovala i jména Vladimíra Dlouhého, Josefa Zieleniece, Michala Lobkowicze, Lucie Pilipové nebo Jana Švejnara), jak do České republiky lákat zahraniční investory, nezbylo vůbec nic. Otázka je, zda to vůbec někdy bylo v plánu.
Nedávno pak vyšlo najevo, že Schwarzenberg například v roce 2002 porušoval mezinárodní zákaz prodeje ryb, když obcházel nařízení, podle kterého nebylo možné prodávat ryby z jeho rybníků, dokud neprojdou laboratorními testy, aby se vyloučila případná kontaminace malachitovou plísní, které v té době zachvátila chovy v několika středoevropských zemích. Schwarzenbergovi se nechtělo dlouho čekat na výsledky testů a tak raději ryby za miliony korun prodal účelově zřízené firmě svého správce, na kterou se už zákaz nevztahoval. Ryby tak prodával vesele dál, zatímco poctiví rybáři své ryby testovali a přicházeli o zisky.
A příklad nejčerstvější, takřka včerejší: Jeden z nejbohatších lidí v zemi i ve střední Evropě vůbec si na opravy svých rybníků žádá několikamilionové dotace od státu. O půl roku ale přešvihnul termín, do kdy měl rybník kolaudovat, pročež by měl tedy dotace správně navrátit. Ale zažádá si na ministerstvu financí o pardon a jeho kamarád Miroslav Kalousek mu to benevolentně promine. Nic se vracet nemusí.
Nyní již pokračuji já – Schwarzenberg má jako jediný (ze všech původních devíti kandidátů) ve svém programu zachování prezidentské amnestie, což je pro pana Kalouska s jeho letadly CASA (z úplatků za ně se mj. platila volební kampaň TOP 09 v roce 2010, stejně jako se z provizí za církevní restituce bude platit kampaň následující) ad. jistě velmi příznivá zpráva. Navíc je pro mě absolutně nepřijatelné volit sudeťáckého kolaboranta, který označil prezidenta Beneše za válečného zločince. Za taková slova o některém ze svých předchůdců by Obama i Hollande okamžitě ve svých úřadech skončili.
Obdivuji Zemana, jak čelí neustálým atakům médií, které jsou nezávislé asi jako rádio Jerevan. Podívejte se, jaké podpásovky utržil od germánské MF Dnes v úterní diskusi. Bylo to nejnechutnější pošlapání novinářské etiky, jaké jsem v životě v diskusi dvou oponentů zažil. Stále chci věřit, že se Václav Klaus přece jen mýlil, když už před 1. kolem prohlásil, že prezidenta nevyberou občané, ale média. Zvolení Adolfa Trautenberga by bylo plivnutím do tváře všem, kteří za naše národy cedili krev od Husa přes Komenského, Palackého, Havlíčka, Beneše až po samotného Zemana. Navíc už bychom se nemohli odvolávat na mnichovskou zradu, v tomto případě bychom zradili sami sebe.
Proto jdu volit MILOŠE ZEMANA!
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz