Mýtus o zlé protievropské Británii, která nás teď navíc chce obrat o evropské fondy, měl v pondělí své pokračování. Protože se autor článku, pan Palata, nezdržoval sháněním informací, považuji za vhodné doplnit několik fakt.
Tak například na webu úřadu britského premiéra najdeme přepis jeho tiskové konference po skončení summitu. Stojí v něm mimo jiné toto: "V rozpočtu najdeme řadu kapitol, kde by se dalo šetřit, aniž by byly dotčeny kohezní fondy, které jsou životně důležité pro nové členské státy, nebo zemědělství, které je zase velice důležité pro jiné členské státy." David Cameron se opakovaně nechal slyšet, že rozšíření EU je ku prospěchu všem v celé sedmadvacítce, a proto není možné krátit prostředky na rozvoj chudších regionů, protože tyto "kohezní" fondy mohou sloužit jako motor ekonomického růstu a podporovat vnitřní trh EU bez bariér.
Pan Palata také žije v mylné představě, že nás spojenectví s Británií v Evropě oslabuje a staví do opozice proti geograficky bližším spojencům. Měl by si povšimnout, že právě společně s Británií – a s vydatnou podporou konzervativní frakce v Evropském parlamentu – se Česká republika dostala do relativně nové a dynamické koalice států (Německo, Švédsko, Nizozemí, Dánsko), která usiluje o lepší a chytřejší nakládání s evropskými penězi. Nikoli tedy o destrukci Unie, ale o její modernizaci a reformu.
Tedy pro shrnutí: Spojenectví s Británií a dalšími státy dává smysl. Česku kvůli tomu nehrozí žádná ztráta v řádu miliard eur. Žádná země neuvažuje o vystoupení z EU. A pro pořádek, místopředseda EP Oldřich Vlasák nemá za svou funkci žádný "příplatek", jak bylo tvrzeno.
Jan Křelina
mluvčí europoslanců ODS
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS