Jan Steiner: Kořeny zla leží v minulosti

14.09.2022 9:09 | Komentář

Konflikt na Ukrajině má kořeny už v minulém století – v Zákonu pěti klasů, jak nazvala autorská dvojice knihu, zabývající se polozapomenutými událostmi z počátku třicátých let minulého století.

Jan Steiner: Kořeny zla leží v minulosti
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: psací stroj

Dokumentarista Martin Mahdal a jeho kolegyně Markéta Adamcová se již v roce 2014 začali zajímat o u nás dosud málo prezentované téma hladomoru na Ukrajině v letech 1932 a 1933. šlo o řízenou genocidu, kterou až díky současnému konfliktu uznala i česká politika jako oficiální zločin proti lidskosti.  Po problémech v Doněcké a Luhanské oblasti se oba autoři rozhodli pro natočení dokumentu, který by dané téma zmapoval s pomocí dobových materiálů z otevřených archivů KGB. Tehdy se před oběma autory zavíraly v ČR dveře pro údajnou kontroverzi, přesto podstatná část materiálů k dokumentu vznikla. 

Když na počátku letošního roku došlo k ruské invazi na Ukrajinu, téma se stalo opět aktuálním. Martin Mahdal a Markéta Adamcová se tak rozhodli dokumentární film proměnit na dokumentární knihu, která před krátkým časem vyšla v Nakladatelství Olympia pod názvem Zákon pěti klasů. Tento zákon, související s procesem rozkulačení ukrajinského zemědělství, znamenal pro miliony Ukrajinců hlad a bídu, pro mnohé smrt. Podle některých údajů zemřelo na následky hladomoru, cíleně vyvolaného sovětským režimem, až 5 milionů lidí!

Kniha je vzácným materiálem ke studiu výše nastíněné historické problematiky i současných poměrů na Ukrajině. Mahdal a Adamcová střídají v dokumentární formě popis vlastních zážitků při natáčení v ukrajinských archivech s popisem dobových událostí, jak je podávají ukrajinští historikové a pamětníci. Kromě toho doplňují dokument o dosud v Čechách nepublikované vzpomínkové texty přímých aktérů a rozsáhlý fotografický materiál. Odhalují tak kořeny současného konfliktu, dlouhodobou nenávist mezi obě východními národy, pramenící ze vzájemných předsudků i vzpomínek na cílenou likvidaci Ukrajiny. 

„1933, 9.ledna, pondělí

V Charkově se dějí strašné věci z hladu. Kradou děti a prodávají salám z lidského masa. Lákají lidi na možnost koupit boty. Dokonce i v novinách se o tom píše. Ubezpečují, že úřady jednají, jak tomu zabránit, ale děti se pořád ztrácejí.“

I taková svědectví kniha přináší, včetně černých desek, na nichž jsou zaznamenány názvy stovek vesnic, které byly cíleně zcela vyhlazeny.

Zákon pěti klasů, dokumentární příspěvek k historii Ukrajiny a ukrajinského konfliktu, je jedinečnou publikací určenou všem zájemcům o moderní dějiny i dějiny 20. století, která poodhaluje roušku minulosti konfliktu, jímž veřejnost žije dnes.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…