Podle zástupců nejsilnějšího odborového svazu v zemi si lidé pod tíhou svého často slabého postavení na trhu práce více uvědomují, že odbory jsou v současnosti jedinou silou, která dokáže účinně hájit jejich práva u zaměstnavatelů a současně jim nabízí celou řadu nezanedbatelných výhod.
„V loňském roce rozšířilo naše řady více než 700 stovek nových členů, což představovalo meziroční nárůst o více než 14 procent. Letos se KOVO na jihu Čech rozrostlo o další přibližně 200 lidí,“ uvedl vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.
KOVO působí v současné době v 60 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má nyní více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je především dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek zaměstnanců, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky.
„Významnou roli při rozšiřování naší členské základny nepochybně sehrála možnost anonymního členství, které jsme umožnili před zhruba třemi lety. Pozitivní je, že většina těch, kteří se původně z různých důvodů obávali k členství v KOVO přiznat, se k němu nyní již bez obav veřejně hlásí. Dobrou zprávou pro nás je i zájem ze strany mladých lidí, kteří do strojírenských firem nastupují po absolvování středních škol,“ zdůraznil zmocněnec OS KOVO pro Jihočeský kraj Jan Švec.
Přestože výhody z uzavřených kolektivních smluv, týkajících se především mezd, zaměstnaneckých benefitů či zlepšování pracovních podmínek, využívají všichni zaměstnanci, k odborům se zatím oficiálně hlásí pouze každý čtvrtý. „Mezi lidmi stále přežívají různé mýty o roli odborů pocházející ještě z doby před listopadem 1989. Dalším problémem je často prostý strach z represí ze strany zaměstnavatele. Odbory ale umí i v těchto případech zaměstnance účinně a efektivně ochránit,“ poznamenal Švec.
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 strojírenských podnicích na jihu Čech.
V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance.
Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Groz-Beckert ČR, Kern-Liebers CR, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.
OS KOVO je v současnosti moderní zaměstnaneckou organizací působící v kovoprůmyslu, která úzce spolupracuje s podobnými profesními sdruženími v celé Evropě. Regionální pracoviště OS KOVO, zastoupená ve všech krajích ČR (jihočeské sídlí ve vlastním objektu českobudějovického Metropolu na Senovážném náměstí), disponují vlastními specialisty pro kolektivní vyjednávání, ekonomiku, bezpečnost práce a pracovní právo.
Za zaměstnance OS KOVO zajišťuje kolektivní vyjednávání (mzdové nárůsty, příplatky nad rámec zákona za práci přesčas, v sobotu a neděli, ve svátek, v odpolední směně, za práci ve ztíženém prostředí, zaměstnanecké benefity – dovolená navíc, závodní stravování, jubilejní odměny, kratší pracovní doba atd.) a dodržování zákoníku práce. Pro své členy OS KOVO zajišťuje navíc bezplatné služby v oblasti právního poradenství (právní pomoc v pracovněprávních sporech, včetně bezplatného zastupování před soudem apod., poskytování konkrétních právních informací a pomoci v oblasti, kterou se zabývá nový Občanský zákoník, v oblasti správního práva, v oblasti trestněprávní a dalších), v oblasti vzdělávání (kurzy a semináře na úrovni jednotlivých regionálních pracovišť) a v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje zhruba 100 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se aktivně podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. OS KOVO je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV