Polské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že promítání filmu bylo odvoláno z technických příčin. Ukrajinský velvyslanec v Polsku dnes v Radiu Zet uvedl, že organizace nesouhlasící s pohledem na události, jak je vykresluje film režiséra Wojciecha Smarzowského, by mohly organizovat protesty. Podle soudu velvyslance, na Ukrajině nejsou dost dobře známé scény, které jsou ve filmu „dost realisticky“ ukazovány a mohly by vyvolat negativní reakci.
V rozhovoru zazněl od diplomata názor, že film v zásadě protiukrajinský. Film Volyň by měl podle jeho soudu vyvolat u Ukrajinců a zejména historiků větší zájem o tyto události. Scénář filmu vychází z knihy „nenávist“ Stanisława Srokowského. V letech 1943 až 1945 zahynulo na území Volyně a Haliče více než 100 tisíc Poláků, ale také Čechů a příslušníků dalších národů. Etnické čistky prováděli příslušníci Ukrajinské povstalecké armády, kteří jsou dnes považováni za „národní hrdiny“. Polský sejm v tomto roce po letech politické korektnosti přijal usnesení, kterým vraždění na Volyni označil za genocidu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV