Jan Urbach: Nejde o pravdu nebo lež, jde o moc vyvolených

18.12.2016 17:32 | Zprávy

V Německu začali diskutovat o potřebě trestání za šíření "falešných zpráv, které by mohly destabilizovat stát". Pro tisk s tímto nápadem vystoupili straničtí kolegové kancléřky Angely Merkelové poslanci Patrick Sensburg a Ansgar Haveling. Ostatně i kancléřka sama se nedávno ve Spolkovém sněmu dožadovala zavedení nových způsobů regulace informací.

Jan Urbach: Nejde o pravdu nebo lež, jde o moc vyvolených
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Veřejné pálení knih v Německu r. 1933

Ze všech vyjádření je jasná obava, aby se neopakovala volební situace z USA, kde navzdory politickému establishmentu Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. Nejen v Americe, ale i v Evropě, Merkelová je toho jasným příkladem, dodnes takový výsledek politické elity jen s obtížemi rozdýchávají.

Těžko se vysvětluje, proč podle těch, co spolu mluví, tak skvělá osobnost, prohrála se strašným dítětem americké společnosti Donaldem Trumpem. Nevolili třeba Američané proti vytváření politických dynastií a předurčenců vládnutí? Nevadili jim všechny nejasnosti okolo financování nadace rodiny Clintonových? Nemají dost zneužívání administrativy ve vlastní prospěch politiků? Lhaní, které je dovoleno neomylným vyvoleným? Etc, etc, …

Německá péče o pravdivost informací má souvislost s volbami do Spolkového sněmu příští rok. Nejde snad o obavu, že navzdory nepochybnému zapojení manipulativních sdělovacích prostředků nebo průzkumů veřejného mínění by se mohla opakovat americká lekce?

Poslanec Haveling rovnou dezinformační snahy po vzoru amerických demokratů přičítá Rusku. Na jednu stranu zábavné. Ovšem zvláště z Německa takové hledání nepřítele zní děsivě. Není třeba nic dodávat.

Kdo bude určovat, co je pravda a co lež? Toto není televizní pořad, ale návrat do hlubokých temnot totality a vytváření světa nikoli jen podle George Orwella. Jsou i horší alternativy, ke kterým můžeme naši cestu nasměrovat.

Kdo ovšem zabrání v záměrném uvádění v omyl ze strany politiků z té dobré, tedy neruské strany? Nelhal snad celému světu americký ministr zahraničních věcí Colin Powell, když v Radě bezpečnosti, tedy na dost váženém fóru, hovořil o zbraních hromadného ničení v rukou Saddáma Husajna. Kde byly? Kolik lidských obětí a neštěstí taková lež přinesla a dokonce i dnes přináší? A kdo a podle jakého zákona potrestá generála Powella?

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…