Pro německý list "Süddeutsche Zeitung" to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O takovém řešení mělo být ostatně hovořeno i při nedávném setkání Vlaimira Putina s Angelou Merkelovou.
Konsorcium pro výstavbu plynovou v současnosti vedle ruského Gazpromu, jako hlavního intervalu, tvoří pět západních firem. Financování ve výši 10 miliard euro by mělo být vyřešeno do konce roku bankovním překlenovacím úvěrem, za který mají společníci ručit. V případě uvalení amerických sankcí, Moskva o nich hovoří jako o chuligánských, by takový krok měl na západní společníky zničující dopad a zřejmě by se museli účasti na projektu Nord Stream 2 vzdát, aby nepřišly o obchody v USA. Podle deníku by se financování plynovodu Ruskem stalo problémem pro německou vládu vážné dilema. Berlín samozřejmě nechce rezignovat z dobře fungujících dodavatelských vztahů s Ruskem. Ovšem Evropská komise by mohla sáhnout po pravidlech o ochraně konkurenčního prostředí, které nedovolují, aby firma dodávající plyn byla jeho přepravcem. Americká kritika plynovodu Nord Stream 2 nemá jen politické aspekty, míjí Ukrqajinu, která tranzit plynu využívala k politickému nátlaku, ale očividně i ekonomické. Washington chce své přebytky zkapalněného plynu dodávat do Evropy, což se ostatně předmětem dohody Donalda Trumpa s Jeanem-Claudem Junckerem.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV