Zátarasy z ostnatého drátu začala litevská armáda budovat již v červenci. Unijní komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson při návštěvě Litvy odstoupila od obvyklého stanoviska Bruselu, které se projevilo např. v případě budování plotu jako ochrany státní hranice Maďarska, v tomto případě povzbuzovala k náležité ochraně hranic. Vysoký představitel unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell také hovořil o finanční podpoře stavby Bruselem. To se ovšem oficiálně nestalo.
Minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o poskytnutí pomoci Litvě v podobě ostnatého drátu na ochranu hranice. Ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba již dříve uvedl, že Litva „stojí tváří v tvář bezprecedentní migrační krizi“ a upozornil na nedostatek ostnatého drátu.
Litva minulý týden začala migranty, převážně z Blízkého východu a Afriky, vytlačovat zpět na běloruské území. Vilnius také určil, že migranti mají žádat o azyl na oficiálních hraničních přechodech nebo již na velvyslanectví Litvy.
Připomeňme, že od počátku roku se na území Litvy nelegálně dostalo asi 4200 migrantů, 50 krát víc než v celém roce 2020, tři stovky z nich byly vráceny na území Běloruska. Litevské orgány obviňují Bělorusko, že migraci umožňuje pasivním přístupem či ji přímo podporuje.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV