Jan Ziegler: Baštárna jede aneb kapitalismus je krásný

14.12.2014 10:39 | Zprávy

Řeklo by se takový jeden obyčejný stánek s rychlým občerstvením u nás v Budějcích nedaleko IGY Centra, který se jmenuje Baštárna. Současní vlastníci jsou tam krátkou dobu, mají tam hot-dogy, párky v rohlíku, hamburgery atd. A jeho majitelka je tím správným důkazem o drtivém vítězství tržní ekonomiky nad tragickým omylem lidstva zvaným plánované hospodářství.

Jan Ziegler: Baštárna jede aneb kapitalismus je krásný
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

Byla to náhoda, v pátek jsem si tam dal párek v rohlíku a chtěl svou oblíbenou kremžskou hořčici. Byla k mání. „Chlapi se po ní hodně ptali a tak jsem ji koupila,“ řekla mně k tomu sympatická žena za prodejním okénkem. Nikde však nevidím prodejní dobu. „Tak ve všední dny máme otevřeno tak od osmi do pěti, šesti odpoledne, jak jsou lidi, ale jednou už jsme tady byla i do devíti do večera. V sobotu a v neděli otvírám tak v pět odpoledne a bývám tu tak do deseti, lidi se sem naučili chodit na punč. Jedeme zkrátka podle lidí,“ objasnila.

Heslo náš zákazník, náš pán tady berou vážně. „Hodně se lidi ptali po smaženém sýru v housce, a tak ho budou mít,“ zdůraznila prodavačka. Ona správně pochopila, že pokud se chce uživit, tak musí mít zákazníky a když chce, aby se k ní naučili chodit, tak jim musí vyjít vstříc.

Za socialismu to pamětníci znají, zavíralo se v šest, ale už ve tři čtvrtě na šest na Vás řval personál, že nic nedostanete, protože zavírají. Dokonce si pamatují z tehdejšího humoristického a satirického časopisu Dikobraz příspěvek čtenáře, který si stěžoval na to, že ho personál prodejny před koncem otevírací doby doslova násilím vytlačil z prodejny. Ono vůbec chtít po prodavačích, hospodských atd. něco navíc bylo rizikové. Člověk se dočkal i nadávek, ať neotravuje, bere co je, nebo ať vypadne a nezdržuje.

Přitom vysvětlení je jednoduché. Za socialismu chyběla motivace lidí k tomu, aby pracovali pořádně, nic je k tomu nenutilo. Všichni měli práci a pak ta práce podle toho vypadala – katastrofálně. Představy o tom, že budou všichni uvědoměle pracovat pro druhé, byly neskutečně stupidní a žádný normální člověk je nebral vážně. Praxe také dokázala, že taková hloupost nefunguje. Komunisté to však nechápali a ve své omezenosti si mysleli, že lidi změní i za cenu brutálního násilí. Podobě jako nacisté chtěli vytvořit ideální společnost a výsledky byly tragické.

Dal jsem jen malý důkaz toho, že kapitalismus umí zařídit kvalitní prvotřídní služby a teror k tomu nepotřebuje. Stačí tlak ve stylu, když se nebude snažit, skončíš.

Kdysi jsem slyšel takové pěkné srovnání. Kapitalismus je závod v běhu, kde závodníci odstartují, a každý chce vyhrát, být první v cíli. Čili tohle je normální.

Kdežto socialistický závod v běhu vypadá asi takto. Závodníci odstartují, ale nikdo nesmí vyčnívat z řady a do cíle musí doběhnout stejně. Všichni to tedy mají na háku, což samozřejmě normální není.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…