Rozhodnutí německé vlády v Berlíně musí logicky poslechnout i sousední Bavorsko, které tak musí odstavit své zbývající čtyři jaderné elektrárny s celkovým výkonem 5,5 GW a chybějící produkce se bude muset nahradit, z toho část rovněž dovozem.
A to je příležitost i pro nás respektive pro temelínskou elektrárnu, která leží nedaleko této největší spolkové země. I podle ekonomů není na vývozu elektřiny nic špatného, pokud je výhodný. Podle nich je to zboží jako každé jiné a jestliže je možnost elektrickou energii exportovat a je po ní poptávka, tak toho využijme, protože jinak nás předběhnou jiní.
A to se může dost dobře stát, protože k výstavbě nových jaderných elektráren směřují i v Maďarsku a Polsku. Jelikož evropská energetická přenosová síť je propojena, tak by pro tyto země nebyl problém vyvážet elektřinu i do Německa.
Je dobré si také uvědomit, že elektřina jako taková je zboží s vysokou přidanou hodnotou. Když to srovnáme například s výrobou aut, tak v montovně u pásu může pracovat po zaškolení i nekvalifikovaný dělník. Kdežto jaderná elektrárna Temelín zaměstnává převážně odborníky s vysokou a střední školou. Jaderná energetika je hi-tech obor, který pomáhá udržet konkurenceschopnost Čechů v dnešním světě nových technologií. Proto zbytečně neodkládejme dostavbu JE Temelín o plánované další dva bloky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz