Jan Ziegler: Neměli by Češi svátek 28. října raději zrušit?

26.10.2016 9:07 | Zprávy

Je to provokativní myšlenka, ale má racionální jádro. Vždyť se slaví svátek státu, který už neexistuje a mnoho jeho obyvatel jej odmítalo. Monarchisté budou tento den pochodovat v Praze z Václavského na Malostranské náměstí.

Jan Ziegler: Neměli by Češi svátek 28. října raději zrušit?
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Stoupenci českého krále, kteří požadují konec republiky a návrat monarchie, vyrazí v pátek 28. října ve 14 hodin z Václavského náměstí přes staromák na Malostranské náměstí, kde kdysi stávala nádherné sousoší slavného českého vojevůdce polního maršála Jana Josefa Václava Radeckého z Radče. A já pevně věřím, že se sem opět vrátí.

K vyhlášení čs. republiky 28 října 1918 napsal Dušan Bednárik v diskusi na Facebooku. „Češi by si měli tento svátek zrušit. Československo byl uměle vytvořený stát, který neměli rádi ani Němci ani Slováci ani Maďaři a dopadl, jak dopadl, sesypal se jak domeček z karet i bez přičinění Hitlera. To co nyní probíhá na Hradě je jen nepovedené divadlo, nezdařeného státu.“

To jsou hodně silná slova. A já ještě dodám, ani Poláci ho nemuseli, takže velká část jeho obyvatel skutečně Československo nemusela. A jeho rozpad v březnu 1939 se uskutečnil bez většího odporu obyvatel. Ještě tvrdší vůči československé myšlence je pak článek v Tiscali. Pravdou ovšem je, že národ československý byl výmyslem a umělou konstrukcí, a velká většina Slováků jí rázně odmítala.

Je potřeba si poctivě přiznat, že Češi v jeho vedení se dopustili mnoha chyb. Slíbenou autonomii přiznali Slovákům teprve v říjnu 1938 po odstoupení Sudet Německu, tedy pozdě a až pod tlakem nepříznivých událostí. Pak se nelze divit, že v období první republiky na Slovensku pravidelně vyhrávala volby Hlinkova slovenská strana lidová, která výhledově prosazovala slovenskou nezávislost s mezistupněm autonomie. Přitom autonomie byla Slovensku v rámci společného státu s Čechy slíbena Pittsburskou dohodou v květnu 1918. Její de facto nedodržení společnému státu na Slovensku neprospělo. Československo rovněž nevyvinulo téměř žádné úsilí o rozumné vztahy s Polskem. Tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš to odmítal s tím, že „oni by nás zatáhli do války se Sovětským svazem.“

Na Rakousko-Uhersko se nakydala spousta špíny

Na druhé straně je nezpochybnitelným faktem, že za II. světové války naši vojáci v zahraničních armádách, jak letci ve Velké Británii, tak i jednotky Svobodova armádního sboru, bojovali a umírali za obnovu Československa.

Ovšem pravdou je, že na Rakousko-Uhersko se nakydala spousta špíny. Především to nebyl žádný žalář národů, respektive jeho rakouská část, což moderní historici přesvědčivě dokazují. Rakousko se v roce 1867, po vzniku dualismu s Uhrami, stalo de facto svobodnou demokratickou zemí, a zajišťovalo svým občanům základní lidská práva, jako svobodu projevu, tiskovou, shromažďovací, spolčovací, tiskovou, nedotknutelnost obydlí, dodržování listovního tajemství a další. Češi nebyli nijak národnostně utiskováni, měli své základní a střední školy, dále dvě vysoké technické školy v Praze a v Brně a Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze s vyučovacím českým jazykem. Dále vycházely české tiskoviny, hrála se česká divadla, existoval Sokol a mnoho dalších českých kulturních, sportovních či vlastivědných spolků a institucí.

Habsburská monarchie i zásluhou liberálních ekonomických zákonů umožnila svým zemím mohutný rozvoj a Království české patřilo po Dolních Rakousích (kde ovšem sídlily vedení mnoha společností včetně bank a ústřední orgány a jejichž součástí byla i metropole Vídeň) k druhé hospodářsky nejvýkonnější zemi v Předlitavsku. Císař František Josef I. rozhodně nebyl nepřítelem Čechů a například výstavbu českého Národního divadla opakovaně podpořil štědrými peněžními dary. On akorát neměl rád nacionalismus, a to jak český, tak německý a vůbec jakýkoliv.

Československo už neexistuje, a jeho rozpad by logický, protože Slováci k němu měli vždy poněkud odtažitý vztah. Vidím to tedy jako ideální příležitost k tomu, aby na Pražském Hradě opět sídlil a vládl český král.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

15:16 Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

Vážení spoluobčané, čeká nás další rok 2025 s jakous takous demokracií a s jakous takous tržní ekono…