Hodně příznivců Kremlu tvrdí, že současné Rusko není Sovětský svaz. Já bych tomu také rád věřil. V tom případě ovšem nechápu, proč ruský prezident Vladimír Putin prodloužil uzavření sovětských archivů a vystavil tak stopku pravdě. A tím také dokázal, že Rusko má k bývalému SSSR hodně blízko, když se z nepochopitelných důvodů snaží skrývat rudý teror.
Historik Alexej Kelin, který zastupuje své ruské krajany žijící v Česku v Radě vlády pro národnostní menšiny, míní, že Kreml má špatné svědomí. Zřejmě se také bojí toho, že by se obsah archivních materiálů změnil ve výbušný materiál.
Je dobré si uvědomit, že utajované skutečnosti se týkají i nás, například působení československých legionářů v Rusku za občanské války, únosy čs. občanů z Československa do Sovětského svazu v roce 1945 nebo události roku 1968. A tedy i čeští badatelé, kteří se zajímají o tyto historické události, ostrouhají a fakta jim zůstanou zatajena. Je přitom hloupost se takto bránit historické pravdě. Vždyť hlavně sami Rusové by měli mít zájem o poznání své minulosti a vyvrátili by se i mnohé dohady. Nebo má snad Kreml zájem o utajení komunistických zločinů? Pravda si nakonec cestu na světlo stejně najde, a nepomůže ji schovávat před lidmi.
Rusko by si mělo vzít příklad z Ukrajiny, která své archivy KGB otevřela všem zájemcům, a tak se lidé například dozvědí o Ukrajinci Olexandu Serhijenkovi, který si za protesty proti okupaci Československa v roce 1968 vysloužil sedm let těžkého vězení a další tři roky ve vyhnanství za Uralem.
Jan Ziegler
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV