Všichni jistě máme radost z výsledků českých sportovců, kteří letos v Soči získali 8 medailí, což je nejvíc od doby, kdy se v roce 1924 ve francouzské Chamonix konaly vůbec první zimní olympijské hry. Sluší se také poblahopřát ruským sportovcům k vítězství v soutěži národů, i když tu nejcennější medaili z hokeje, po které nejvíc Rusové toužili, nakonec zaslouženě nezískali.
Jenomže nemá smysl zavírat oči před krutou pravdou. Odborníci se shodují, že velká část peněz z rekordního rozpočtu – padesát miliard dolarů, což je vůbec nejvíc v historii olympiád, byla jednoduše vytunelovaná. Jefim Fifštejn nedávno v článku v časopise Reflex uvedl, že podle švýcarského člena MOV Gian-Franco Kaspera se rozkradlo 18 miliard dolarů a bývalý místopředseda ruské vlády Boris Němcov to vidí ještě černěji, míní, že Putinovi věrní obrali stát o 25 – 30 miliard dolarů (490 – 590 miliard korun). Proti tomu jsou české kauzy typu mistrovství světa v lyžování v Liberci drobnými problémy okresního formátu
Podstatu problému perfektně vystihl Fifštejn, který státní zřízení Ruska označil za pozoruhodného křížence Adama Smithe a Karla Marxe, čili výdaje jsou znárodňovány, kdežto zisky privatizovány.
Obří miliardové zakázky na výstavbu sportovišť, infrastruktury a dalších potřebných zařízení získali Putinovi známí, například firmy bratří Rotenbergových, které si z tohoto obřího koláče ukously kšefty za osm miliard dolarů. A jelikož nebyla vypisována výběrová řízení, je jasné, že to mnozí zúčastnění pojali jako zisk kořisti za desítky miliard dolarů. Některé kauzy sice vyšetřovala policie, ale jak je v Rusku zvykem, nic z toho nebylo. Inu vyšetřování skončilo, zapomeňte.
Dnes jsem náhodou objevil starší článek z britského deníku The Guardian, ve kterém se psalo, že ruský prezident Vladimír Putin má tajně ulitý majetek za 40 miliard dolarů. No jestli je to pravda, tak v současné době mu hezkých pár dolarových miliard přibylo. Pan bývalý kágébák a současná hlava ruského státu žádný lidumil, který žije pro blaho Ruska a ti, kdo si to myslí, by měli být zbaveni svéprávnosti.
Putin se totiž chová jako šéf mafiánského gangu, který bezohledně likviduje konkurenci a poraženým dává vybrat, buď budeš se mnou, a pak si nahrabeš, nebo nebudeš vůbec. Je jasné, jak se asi dotyční rozhodnou, protože případ Chodorkovskij je pro každého varovaní, a navíc potom mohou bezohledně plenit matičku Rus.
Ten článek není o tom, že bych neměl rád Rusko, naopak já ho mám rád, a hlavně obyčejné ruské lidi s jejich srdečnou povahou a proto o těchto zločinech psát budu. Je tedy dobré vědět, že ruské zdravotnictví je na tom poměrně špatně, v mnoha nemocnicích padá lékařům při operacích omítka na hlavu a lidé si musí do nich přinášet třeba léky a obvazy. Nedávno jsem tady psal článek o jedné ruské paní, která u nás na dovolené dostala mozkovou příhodu. Jak trefně poznamenal kolega Bicera, při vší smůle měla štěstí, že se jí to stalo v Česku a ne v Rusku, kde by možná nepřežila.
Například úroveň novorozenecké úmrtnosti v této zemi činí 10,81promile (V ČR 3,83 promile). To Rusko řadí spíše k rozvojovým zemím a novorozenců zde umírá víc než např. v Kostarice nebo Nové Kaledonii.
Boris Němcov uvedl, že za rozkradené olympijské peníze by se daly postavit tři tisíce kilometrů dálnic. Ty zde totiž chybí, a tak Moskvu ze Sankt Petěrburgem spojuje obyčejná rozbitá silnice, proti které je naše D1 nádherná a rovná. Raritou je pak „dálnice“ mezi Moskvou a Jakutskem, i když je to pouhá širší silnice, která v tisícikilometrovém úseku u Jakutska není vyasfaltovaná, takže se za deště mění v bažinu. To v nich pak uvíznou stovky aut a montážní čety se bojí přijet, protože od rozzuřených řidičů pokaždé dostanou na budku. Sebou je nutné mít dostatek jídla, pití, pohonných hmot a nějakou střelnou zbraň.
Rovněž na klíčové železniční trati v zemi – Transsibiřské magistrále mezi Moskvou a Vladivostokem jsou úseky, kde se vlaky kvůli špatnému technickému stavu tratí plouží rychlíky šedesátkou. To, že Rusko na rozdíl třeba od Číny dosud nepostavilo ani jediný kilometr vysokorychlostní železnice, snad ani nemusím připomínat.
Jistě už brzy nadejde doba, kdy se Rusové začnou ptát svých vládců, jak je možné, že tu dáme na olympiádu padesát miliard dolarů, tu Ukrajincům šoupneme patnáct miliard a přitom máme špatné zdravotnictví, chybí nám dálnice, silnice nejsou vyasfaltované atd.
Rusko má svých problémů víc než dost, je to zaostalá země, a kdo ho dává za vzor, neví, o čem mluví. To jsou ti, jak říkáme u nás v Českých Budějovicích, že byli nejdále na Borku (vesnice na kraji ČB) a chtějí rozdávat rozumy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz