Agentura NATO pro komunikace a informace pořídila dva pasivní sledovací systémy VERA NG od společnosti ERA za 434 milionů korun. Dodávka proběhla v roce 2018. Tentýž systém od stejného výrobce má dnes stát Armádu ČR 1, 5 miliardy korun. (ZDE)
Podezření na korupci
Podle bývalého ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štefce se jedná o jednoznačný podvod: „Místo veškerých materiálů, co byly podkladem pro výběrové řízení, se ministrovi předložil dopis jakéhosi zbožíznalce z nějaké relativně malé firmy, který zdůvodnil, že navýšení ceny je naprosto v pořádku a cena je perfektní, což otevřelo tomu nákupu dveře. A vše, co se udělalo předtím, se zahodilo. Nic nadstandardního nemohlo zvýšit cenu o miliardu,“ komentuje zakázku Štefec. (ZDE)
Ministerstvo se brání
Ministr Lubomír Metnar ale jakékoli pochybení odmítá, připouští pouze špatnou komunikaci na vládě. “Když ministerstvo předkládalo loni v únoru informaci o nákupu systémů vládě, uvádělo podle něho předpokládanou hodnotu 780 milionů korun. „Částka vycházela z marketingového průzkumu z let 2014 a 2015 a neodpovídala reálné ceně v místě a čase obvyklé v současné době,“ řekl ministr s tím, že celou kauzu považuje za důsledek konkurenčního boje. (ZDE)
Pochybný znalecký posudek
Náměstek ministerstva obrany pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha trvá na tom, že cena nákupu je odpovídající: “Cena, která je uvedená ve smlouvě, byla ověřena nezávislým znaleckým posudkem a já jsem v procesu, který probíhal minulý rok, neshledal žádná pochybení mého týmu,“ řekl.
Jenže právě znalecký posudek, který posvětil vystřelení ceny o miliardu nahoru, je více než sporný. Vypracovala jej totiž nevýznamná firma Cetag z Prahy-Žižkova, které na svých webových stránkách neuvádí žádné reference, ani žádnou zkušenost s radary. (ZDE)
Do kauzy se vložil i premiér Babiš a žádal po ministrovi vysvětlení. Víceméně se ale za obchod postavil: “To, že byly nakoupeny napřímo, je kvůli tomu, že to je jedinečná česká technologie. Takové radary nikde na světě nejsou,“ řekl ve čtvrtek novinářům v Izraeli.
Není radar jako radar
Jak premiér Babiš, tak některá média se ale v označení mýlí. Vera NG není aktivní radar, ale pouze pasivní sledovací systém, který dokáže zachytit signály, které vysílá někdo jiný. Takový vojenský záznamník. Jedná se tedy o technologicky výrazně jednodušší zařízení než radar. (ZDE)
Přesto je jedna souprava od ERA výrazně dražší než vysoce profesionálně hodnocený izraelský 3D radar MADR. Za 8 radarů, na které uzavřelo ministerstvo smlouvu s Izraelci na sklonku minulého roku, zaplatí 3,5 miliardy korun. (ZDE)
Poslanci se bouří
Tak výrazný rozdíl v ceně považuje za skandál považuje i předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jana Černochová. „Pátého února bude zasedání výboru, máme na programu bod k akvizicím. Budu chtít, aby nám ministr Metnar mimo jiné objasnil i nákup těchto radarů. Musíme se na to pořádně podívat,“ řekla. (ZDE)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV