Od vůdce velmoci, která se poprvé za poslední čtvrtstoletí dostala do zásadní konfrontace s celým Západem, se očekávaly signály, které by naznačovaly, jakou cestou se hodlá Kreml vydat.
Soudě podle prvních reakcí amerických pozorovatelů, Putinův projev těmto očekáváním nedostál, avšak zanechal po sobě tíživý dojem.
Většina znalců pokládá za mimořádně neobvyklé, že se Putin ve svém vystoupení před poslanci věnoval pouze zahraničněpolitickým otázkám a nezmínil se ani slůvkem o nepřeberných vnitropolitických problémech Ruska.
Deník New York Times kupříkladu má za to, že Vladimir Putin nabídl svým posluchačům nevěrohodnou kombinaci předstírané nebojácnosti a vstřícnosti.
Deník píše: „Nynější problémy, podle Putina, jen pomohou Rusku reformovat hospodářství tak, aby bylo zcela soběstačné a na okolním světě nezávislé. Většina Rusů prý byla ochotna přijít o část svých svobod výměnou za blahobyt.
Avšak prohloubení ekonomických svízelí dříve nebo později postaví Putina před těžké dilema: Zda pokračovat ve své bezohledné agresivitě doma a v zahraničí, anebo uznat, že pro odstranění potíží je rozumnější skoncovat s nehoráznou propagandou lží ohledně záměrů západních zemí a pokusit se o realistické vyřešení ukrajinské krize a problémů ruského hospodářství“ – uvažuje New York Times.
Jiný vlivný deník Washington Post je ve svém výkladu k úmyslu ruského lídra mnohem pesimističtější. „Ti, kdo doufají, že klesající ceny ropy nebo západní sankce anebo kombinace těchto faktorů donutí Moskvu změnit kurz, či dokonce povedou ke změně režimu, by měli mít na paměti, že si Putin takový scénář dobře pamatuje z gorbačovských dob.
Soudě podle jeho posledních kroků, má v úmyslu udělat všechno pro to, aby nynější konfrontace měla úplně jiné vyústění“ – domnívá se list Washington Post.
V rozhovoru s televizí CNBS vlivný americký analytik Ian Bremmer, ředitel výzkumného centra Eurasia Group, vyjádřil ve Spojených státech poměrně rozšířený názor, že to vyústění bude pro mnohé nepříjemné.
„Ekonomika Ruska je ve špatném stavu, kapitál utíká ze země a Spojené státy neskrývají názor, že pokud Putin své chování nezmění, dostane se do úplné izolace ve světě.
V Kremlu to pokládají za snahu podkopat nikoli ruské hospodářství, ale postavení samotného Putina. Ruský prezident se musí cítit zatlačen do kouta, nemá kam ustupovat. Může jedině kapitulovat a to je pro něho nepřijatelné.“
Ian Bremmer spatřuje chybu v americké reakci na ruský postup. Zhruba 80 % úsilí podle něho věnovaly Spojené státy potrestání Ruska a jen 20 % poskytnutí pomoci Ukrajině. Správný by byl opačný poměr, tvrdí americký analytik Ian Bremmer.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz