Jiří Baťa: „Osmašedesátnice“ Věra Čáslavská

05.09.2018 9:45 | Zprávy

V souvislosti s 50. výročím „okupace“ Československa, Krajské listy (Praha, 31.8.2018) zveřejnili příspěvek se vzpomínkou na osobnost Věry Čáslavské, alias Odložilové, která se mj. na OH v Mexiku proslavila výmluvným protestním gestem, když na stupních vítězů v okamžiku, kdy se pro její sovětskou soupeřku hrála hymna SSSR, odvrátila hlavu od stoupající rudé vlajky. Tímto nepodstatným gestem, údajně jako protest proti okupaci Československa se stala slavná, gesto, které se, je-li k tomu důvod, dá podle potřeby vykládat všelijak. Každopádně to bylo gesto hloupé, naivní a zcela zbytečné. Jenže jeho protestní význam byl účelově vygenerován k tomu, aby Věru Čáslavskou glorifikovaly jako významnou osobnost odporu ke vpádu vojsk VS do Československa.

Jiří Baťa: „Osmašedesátnice“ Věra Čáslavská
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Věra Čáslavská byla bez jakýchkoliv pochybností veleúspěšná sportovkyně, její sportovní sláva však nemohla a také netrvala věčně. Přes její výjimečnost a úspěchy v gymnastické sportu, mělo Československo v tu dobu mnoho stejně vynikajících sportovců, namátkově např. Emil a Dana Zátopkovi, Jarmila Kratochvílová, Jiří Raška, Helena Fibingerová, bratři Pospíšilové, Martina Navrátilová, Ivan Lendl atd., kteří se však zřejmě „ne dostatečně“ výrazně zaangažovali po srpnových událostech, jako V. Čáslavská. Ta, v době své největší slávy, vědoma si popularity nejen mezi občany, ale i mezi představiteli vedení státu, tedy i čelnými funkcionáři KSČ, měla velmi vděčný vztah (logicky vyeskalovaný v rámci silných emocí ze svého úspěchu) ke čtyřem tzv. hrdinům slavného Pražského jara, Alexandru Dubčekovi, Ludvíku Svobodovi, Josefu Smrkovskému a Oldřichu Černíkovi který šel až tak daleko, že jim upřímně, z vděku věnovala miniatury svých olympijských medailí. Setkala se i generálním tajemníkem KSČ a prezidentem G. Husákem. Její setkání s ním je však účelově interpretováno tak, že ji měl přemlouvat k odstoupení od svého podpisu pod výzvu Dva tisíce slov, i když skutečnost je taková, že jí měl osobně gratulovat k úspěchům na OH. Nicméně jí ani na okamžik nebylo proti mysli, že se paktuje s představiteli KSČ, pro kterou po revoluci v listopadu 89 neměla jediného pozitivního slova, ale naopak tvrdého odsouzení. Nicméně satisfakce se jí dostalo právě až díky listopadu 89, kdy na její hrdinské gesto na OH v Mexiku nezapomněl V. Havel a jako přítel ji přijal do kruhu svých příznivců.

Listopad 1989 a Václav Havel, to byla její nová šance, jak se dostat ze svého i vlastní vinou zmařeného života, který následoval po tragické smrti jejího již bývalého manžela Josefa Odložila. Autorka článku v Krajských listech si dala hodně práce, aby Věru Čáslavskou vyvedla v těch nejlepších barvách, ale také s vydatně černým a silně dramatickým pozadím od dob její slávy po listopad 89. Zda v článku zmíněné události jsou dostatečně věrohodná a relevantní je otázka, neboť jsou zde uvedeny i některé dosud málo či vůbec publikované, takřka neznámé děje, skutečnosti a události, které mají za cíl vykreslit a zdramatizovat utrpení V. Čáslavské, které se jí a její rodině údajně dostávalo od alkoholika, násilníka, hrubiána, potažmo manžela a otce dvou dětí, Josefa Odložila, ale také, aby se v očích veřejnosti umocnila její politická angažovanost v 68 roce a později.

V článku jsou rovněž uváděny až neuvěřitelné události ze života Věry Čáslavské, jako např. že před OH v Mexiku gymnastické sestavy, s nimž za pár dnů vyhrála, prý trénovala na větvích (jak asi trénovala skok na koni a pod.?), z hýčkané mezinárodní hvězdy se prý ve své rodině, v manželství s J. Odložilem, proměnila v ponižovanou a bitou ženu, která navíc kvůli svým politickým postojům přišla o zaměstnání a musela se spokojit s místem uklízečky. (Jen pro zajímavost, kde asi? Snad ne na ÚV KSČ?)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

10:14 Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

Asi jste v posledních týdnech zaznamenali čím dál tím nekompromisnější vyjádření, nejen z opozičních…