Jiří Hanzlíček: Poslanci nám opět zdražují elektřinu

14.05.2012 13:37 | Zprávy

Poslanecká sněmovna parlamentu podle své sportovní tradice, opětovně přehlasovala veto prezidenta republiky k zákonu o podporovaných zdrojích energie. Nad podnětnými připomínkami se ani nezamysleli a zřejmě si neuvědomili na jak mediálně vratké straně stojí. Nestačí zákonodárcům již dříve odsouhlasený stát i občany poškozující ekonomický průšvih s fotovoltaikou?

Jiří Hanzlíček: Poslanci nám opět zdražují elektřinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Především zde došlo   ke  snížení státní podpory  na výrobu elektřiny z biometanu z původních  4 120 korun  za MW hodinu  na 1 700 korun za megawatthodinu. Čertovské kopyto je však v tom, že uvedená výše  1 700 korun i vzhledem k nárokům zemědělské výroby je příliš vysoká. Tak zvané obnovitelné zdroje nejsou zatím bez dotací životaschopné, přičemž  dotace zaplatí výhradně občané a kolabující průmysl. Neměla by   proto vláda, zabývající se řadou hloupostí, vážně zapřemýšlet,  jak ve zpackaném zákoně podporu těchto zatím ekonomicky i ekologicky nevýhodných  zdrojů  legislativně výrazně omezit?

K tomu podotýkám, že pří současné vyšponované  dotační politice pro všechny možné podporované zdroje energie bychom vynaložili v roce 2020 navíc celkem zhruba 65 miliard Kč. Novou poslaneckou úpravou schváleného zákona by se tato částka mohla alespoň snížit v roce 2020 o 20 miliard. Přes to zbývající objem kolem 45 miliard korun představuje neuvěřitelnou zátěž, kterou budou muset všichni ve svých fakturách zaplatit. Je to vůbec reálné?  .

Prezident republiky zaslal k tomuto zákonu několik závažných připomínek,  které však poslanci nevzali ke své škodě vůbec na vědomí.  Skutečnost je dnes taková, že dříve schválené zákony,  vedle podpory solární energie, větrníků a biomasy se nám všem již nyní vymstily. K tomu připomínám, že v případě prohraných arbitráží k následně sníženým podporám u převážně „rozhněvaných“ zahraničních investorů fotovoltaiky,  se mohou   ceny elektřiny opět rapidně zvýšit. Přesto se i nadále rozšiřuje okruh podporovaných zdrojů energie o biometan. Uvedený zdroj energie není již možné výrazně dotovat. Ekonomická podpora všech i diskutabilních zdrojů dosáhla neúnosně vysokého stupně. Nepřináší státu úspory a úměrnou výrobu potřebné energie, ale pouze  nové náklady pro veřejné rozpočty a zvyšování cen energií.

Právě neustále zvyšování cen elektřiny, plynu, vedle  nárůstu cen vody, odvozu odpadu a dalších komodit   značně  zajímá v současných úsporných opatřeních občany. Neměli by však pouze laxně a odevzdaně přihlížet. Od podpory tak zvaných obnovitelných zdrojů začíná řada států přes neustálou zaslepenost zelených v orgánech Evropské unie ustupovat.  V konkrétním případě nárůst cen elektřiny a jejich i neúměrné výše závisí na řadě faktorů, které nelze v současné době odborně odhadnout. Tím méně pak předpoklad jejich skutečné dopadů  nelze  očekávat od dočasně zvolených poslanců. 

 RNDr. Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hanzlíček

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: PMI stále pod padesátkou

10:44 Petr Dufek: PMI stále pod padesátkou

I když i v říjnu index nákupních manažerů v českém průmyslu zůstal pod hranicí padesáti bodů dělící …