Jiří Leschtina: Zemanův duch nad Univerzitou Karlovou

28.11.2014 13:10 | Zprávy

Jen zvolna utichají dozvuky pražských masových protestů proti prezidentu Zemanovi. Teď to schytal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v petici akademiků téže univerzity za to, že se dostatečně nedistancoval od Zemanových kroků. A naopak až moc příkře a paušálně kritizoval protest na Albertově.

Jiří Leschtina: Zemanův duch nad Univerzitou Karlovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima

V tom druhém mají autoři petice pravdu. Ale už sám fakt, že rektor rychle zareagoval upřesňující omluvou demonstrantům, svědčí o vnitřní kultuře akademické obce, o níž se nám může jen zdát v politice - o Hradu radši ani nemluvě.

S přístupem rektora k samotnému Miloši Zemanovi je to složitější. Šéf univerzity Karlovy se ocitl na pódiu se čtyřmi důstojnými prezidenty sousedních zemí a k tomu s naší hlavou státu, od níž se dalo očekávat cokoliv. Lze se divit, že za takovéto situace rektor nepřilil olej do ohně a nekritizoval například Zemanovo bagatelizování masakru na Národní třídě?

Čemu měl ale rektor zabránit, to bylo vystoupení Zemanova spojence a předlistopadového komunisty Miroslava Jansty, který působil na pódiu jako prehistorické zjevení. Jak mohli studentští organizátoři souhlasit s tím, že na slavnostním shromáždění k 17. listopadu bude exhibovat někdejší šéf fakultního výboru SSM a dnes jeden z nejtvrdších lobbistů pražského politického polosvěta? Jak to, že se tam neobjevil žádný z autentických studentských vůdců včetně zvlášť respektovaného Šimona Pánka?

Jinak ale neplatí, že by se rektor Zima vyhýbal kritice prezidentových rozhodnutí. Dokonce s ní začal dřív, než se červené karty staly hitem podzimní politické sezóny. Před oslavami 28. října otevřeně vystoupil proti Zemanově rozhodnutí již podruhé nepozvat na Hrad rektory Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, s nimiž se prezident dostal do sporu.

A stejně jako loni jeho předchůdce Václav Hampl se letos ani rektor Zima nezúčastnil slavnostních hradních ceremonií. Spolu s dalšími chybějícími rektory tak ukázal, že akademická obec má svoje sebevědomí a představy o své nezávislosti, které je odhodlána hájit.

A to se bude možná už brzy hodit. Prezident se s ministrem školství dohodl, že nejenže bude dál jmenovat profesory, ale má mít nově možnost jakéhosi politického přezkumu, pokud získá pochybnosti o nějakém kandidátovi. Pokud by to skutečně prošlo do vysokoškolské novely, byl by tím uzákoněn vpád prezidenta na pole akademických svobod. A případ profesora Putny je dostatečným varováním, že hlava státu by získanou pravomoc používala i k vyřizování účtů.

Vysoké školy a jejich vzdorovitost Zemanovi dál leží v žaludku. A brzy se můžeme dočkat nových střetů, při nichž se bude Hrad pokoušet vrazit klín do zatím semknutých akademických řad. A po albertovské epizodě a petici na Univerzitě Karlově by nebylo příliš divu, kdyby s tím začal u jejího rektora Tomáše Zimy.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

12:16 Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

Český svaz bojovníků za svobodu byl politicky a hospodářsky destruován svým vedením v čele s ing. Ja…