Jiří Paroubek: Dech studené války páně Macháčka

20.10.2020 20:02 | Zprávy

V pátek 16.10. jsem si se zájmem přečetl článek J. Macháčka v Lidových novinách pod názvem "Trumpovy výsledky v zahraniční politice". Macháček popouští uzdu své obrazotvornosti a nadšeně se solidarizuje se základními prvky Trumpovy zahraniční politiky a zejména těmi chybnými.

Jiří Paroubek: Dech studené války páně Macháčka
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V zásadě se s ním shoduji jen v jednom. V posledních měsících došlo díky  Trumpovi ke značnému posunu na Blízkém východě, kde, jak zdá se,... "Bohaté arabské země v zálivu dnes jedna po druhé uzavírají smlouvy o spolupráci s Izraelem..." Autor (JM) správně píše, že před čtyřmi lety by to bylo naprosto nemyslitelné. Nyní však došlo k tomuto posunu, který ve svých důsledcích ale také znamená velmi zásadní - a to už Macháček nepíše - změny v izraelské politice ve vztahu k Palestině. Prostě, Izrael mj. nebude moci pokračovat v anexích částí okupovaných arabských území, ale dřív nebo později bude muset dojednat modus vivendi s Palestinci. To je prostě vedlejší produkt smluv, možná nezamýšlený Američany.

Syrskou válku a de facto vytlačení Američanů ze syrských záležitostí přechází Macháček velmi kontroverzním konstatováním, že ..... "Asadovi dal Trump raketovým útokem jasně najevo, že chemické zbraně se používat nebudou". Nevím, jestli to dal Trump raketovým útokem najevo právě Asadovi, který neměl uprostřed svých vojenských vítězství žádný zájem na použití chemických zbraní vůči vlastnímu obyvatelstvu, anebo to byla jen tečka za touto praxí chemických útoků organizovaných jistými zpravodajskými službami? Pokud to bylo to druhé, což je pravděpodobnější, byl takový ohňostroj od Trumpa  záslužný. Macháček se dostává do trapně apologetického postavení ve vztahu k jednomu z nejkontroverznějších rozhodnutí Trumpovy administrativy, když tvrdí, že ..... "Zrušení smlouvy s Iránem bylo správné".

Myslí si to Trump, myslí si to JM, ale nemyslí si to například představitelé spojeneckých západních velmocí Velké Británie (jinak nejvěrnějšího spojence USA), Francie a Německa. Nemluvě ani o jasném odmítnutí tohoto avanturistického kroku dalšími signatáři smlouvy, tedy  Čínou a Ruskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Okamžik pravdy přišel s Trumpem

9:44 Vlastimil Podracký: Okamžik pravdy přišel s Trumpem

V srpnu r. 2024 jsem napsal článek: Ukrajina čeká na okamžik pravdy. Bez pravdy nelze dosáhnout míru…