Jiří Paroubek: Dva zajímavé květnové průzkumy (preference stran a důvěra v ústavní instituce)

05.06.2022 7:29 | Komentář

Agentura SANEP má velmi zajímavou, vlastně unikátní metodu sběru údajů od respondentů. Vlastně sběr údajů provádí telefonicky. Při zjišťování květnových volebních preferencí politických stran, byly získány údaje od cca 13,5 tisíce dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán tak, aby odpovídal sociodemografickému rozložení obyvatel země.

Jiří Paroubek: Dva zajímavé květnové průzkumy (preference stran a důvěra v ústavní instituce)
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Nejsilnější politickou stranou v květnu se podle očekávání stalo hnutí ANO, které ovšem celkem silně odskočilo od nejbližšího svého pronásledovatele, kterým je hlavní vládní strana ODS.

Hnutí ANO by podle SANEP ve volbách získalo 30,1% hlasů. ODS 19,6%.

U hnutí ANO se projevuje nárůst o 2 procentní body. Občanští demokraté meziměsíčně zůstávají zhruba na stejných číslech, zaznamenali pokles o pouhých 0,2 procentního bodu.

To na jedné straně nevypadá nijak špatně, ale pro ODS a celou koalici je varující, že padají preference čtyř dalších vládních stran. Jinak řečeno ODS „kanibalizuje“ své politické partnery, jim preference klesají, ale ODS nerostou. Prostě vláda zažívá zřejmě počátek výrazného poklesu své podpory, respektive podpory většiny poltických stran, které tuto vládu tvoří. Vládě se nejen nedaří uklidnit prohlubující se obavy občanů, spojené se zvyšující se inflací, prudkým zdražováním energií, pohonných hmot i potravin. Není už nijak složité, aby si každá domácnost spočítala, o kolik bude platit vyšší náklady na svůj provoz už od příštího čtvrtletí, bude to 8, 10, 12 anebo více tisíc korun? To je něco, co české domácnosti, s výjimkou poměrně krátkého transformačního období po roce 1990 nikdy v historii nezaznamenaly. A vláda nedělá nic, aby zmírnila inflaci některými opatřeními, které používají jako běžné instrumenty jiné vlády ve většině zemí EU. Prostě vláda nedělá, až na dávku 5 000 Kč pro děti z domácností do 1 milionu Kč, nic. Valorizace důchodů probíhá podle zákona schválené předchozí vládou a, bohužel opožděně.

Příspěvek na bydlení až po několika měsících, s ohledem na malý počet podaných žádostí o tento příspěvek, vláda rozhodla o zjednodušení administrativy. Tento příspěvek, který vlastně měl kompenzovat alespoň část zvýšených nákladů na bydlení by rádo využilo několik set tisíc českých domácností. Ale s požadavky úředního šimla si poradilo asi jen 30 tisíc domácností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

10:14 Petr Jahn: Veřejnoprávní fiasko! Kdo chce víc nemá nic

Asi jste v posledních týdnech zaznamenali čím dál tím nekompromisnější vyjádření, nejen z opozičních…