Je dobře, že premiér nepochodil v u prezidenta, pokud jde o snížení sazby daně z příjmu fyzických osob (FO) na 15%. Premiér chce vlastně realizovat dávnou myšlenku stratégů ODS na 15% (rovnou) daň z příjmu. Mlčel jsem k tomu z loajality k ČSSD a k vládní koalici, neboť jsem se domníval, že celá záležitost dozná změn. Ale od začátku mi bylo jasné, že to není krok správným směrem. A. Babiš zřejmě začal cílit v souvislosti s krajskými a senátními volbami na voliče z vyšších příjmových vrstev, kteří většinou volí ODS a další pravicové strany. Prostě A. Babiš jim chce na podnose dát něco, co ODS nikdy nedokázala prosadit, alespoň v té podobě, jak si to představovala.
Když se podíváme na jakýkoliv nový propočet zdanění lidí s nízkými, středními a vysokými příjmy, okamžitě uvidíme, že lidé s vyššími příjmy na tom budou s 15 % sazbou daně samozřejmě mnohem lépe, nežli lidé s nízkými a středními příjmy.
Bylo by paradoxem, kdyby takováto změna ve struktuře daní přišla se souhlasem levicových stran. Tedy, s podporou ČSSD a KSČM, které podporují současnou vládní koalici.
Pokud A. Babiš přišel s tímto ekonomicky smělým návrhem, který připraví v běžném roce státní rozpočet až o 80 mld. Kč příjmů, měl by přijít také s návrhy, jakým způsobem se tyto ztracené příjmy státního rozpočtu nahradí. Fantazie toho typu, že se oživí poptávka občanů a že vlastně celých těch 80 mld. Kč půjde do spotřeby, jsou pohádkou o Jeníčkovi a Mařence.
Očekával bych, že ministerstvo financí v této souvislosti přijde s návrhy na progresivní zdanění u daňových příjmů, např. u poplatníků s příjmem nad 80 tisíc korun měsíčně. Dále pak, že přijde s návrhy na uplatnění sektorové daně, která zdaní vyšším procentem podniky „nadrozměrné“, podniky oligopolního charakteru, velké banky apod. Samozřejmě sem spadá také digitální daň. A velký výnos pro státní rozpočet může mít uplatnění zvláštní daně uvalené na vývoz dividend do zahraničí např. ve výši 15 či 20% zvláštní daňové sazby. Domnívám se, že tato zvláštní sazba může být uplatněna po jednání s Evropskou komisí. Jde o to, to alespoň zkusit.
Argumenty pro změny daní jsou, zejména pokud jde o zavedení zvláštní daně z dividend, zcela jasné. Z republiky jsou odváděny obrovské sumy v dividendách z českých firem na účty jejich mateřských firem do zahraničí. V loňském roce to bylo cca 300 mld. Kč dividend. Odhaduje se, že dalších cca 150 mld. Kč je vysáváno z českých filiálek zahraničních firem formou nevýhodného nastavení vnitropodnikových cen v rámci multinacionálního koncernu ve vztahu k českým firmám. Také různými „službami“, které si mateřské zahraniční společnosti účtují na vrub českých firem.
O problematice snížení daně na 15 % jsem psal už vícekrát, ale velmi jemně ve vztahu k vládě. Přiznám se, že potřebu se k tomu vyjádřit zvýšil včerejší rozhovor se sociologem D. Prokopem z výzkumné společnosti PAQ Research na E15 pod názvem „ČSSD jde proti svému elektorátu a doplatí na to“. Myslím, že není potřeba celou věc více komentovat.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV