Jiří Paroubek: Může ještě Evropa dovážet plyn z Ruska?

20.06.2020 7:33 | Zprávy

Americký prezident Trump rozhodl, že stáhne třetinu amerických vojáků z Německa. Nejrůznější publicisté, jejichž myšlení zůstává na úrovni dob studené války, přijímá tento záměr až hystericky. Že prý z hlediska geopolitického a bezpečnostního jsou ohroženy zájmy Evropy, a to zejména a vlastně jedině údajně agresivním Ruskem.

Jiří Paroubek: Může ještě Evropa dovážet plyn z Ruska?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V americkém establishmentu došlo k mimořádnému souznění mezi republikánským prezidentem Trumpem a tzv. nadstranickou komisí amerických republikánských i demokratických senátorů, jež hodlá zpřísnit americké sankce vůči rusko-německému plynovodu Nord Stream II. Jinak řečeno, republikánští i demokratičtí senátoři hájí agresivně zájmy amerických plynařů, kteří chtějí vyvážet stůj co stůj svůj plyn (nejen) do Evropy. Tento zkapalněný americký plyn, dovážený v tankerech do Evropy, by měl nahradit ruský plyn, který je ale významně levnější nežli ten americký. A ještě malá poznámka: samozřejmě, že by si dovoz amerického zkapalněného plynu vyžádal také vybudování nových terminálů v evropských přístavech, což se neobejde bez dalších velkých investičních výdajů a promítne se to také do konečné ceny plynu.

Plynovod Nord Stream II, který je veden z Ruska přímo do Německa (bez komplikací s dopravou přes Ukrajinu a Polsko a s trvale se zvyšujícími tranzitními poplatky v těchto zemích), má být po dokončení dlouhý 1600 km. K jeho dostavění chybí momentálně zhruba 160 km u německého a dánského pobřeží. Má stát po dokončením 10 mld. dolarů a na jeho financování se z poloviny podílí ruský Gasprom (ten je majitelem funkčního, již existujícího plynovodu Nord Stream I) a z druhé poloviny zajišťuje financování výstavby konsorcium západoevropských energetických firem z Francie, Německa, Rakouska, Británie a Nizozemí.

Sankce Američanů mají být velmi důkladné a zaměřené jednak na firmy spolufinancujicí výstavbu, na vlastníky lodí, ale také třeba na pojišťovny, které lodě pojišťují. Dále na přístavy a na jakékoliv služby, které mají vést ke zprovoznění Nord Streamu II. Prostě jde o to, aby byl znemožněn dovoz ruského plynu do Evropy s argumentem, že to zvyšuje závislost západní Evropy na Rusku. Ale v podstatě jde o něco jiného, o vyřazení ruské konkurence ze hry a donucení Evropy a především Německa, aby zobala Americe z ruky. Německá vláda je v prekérní situaci. Její největší spojenec, USA, v rámci zřejmé obchodní války proti Rusku, chce donutit Německo a vlastně celou Evropu, aby se poddala Američanům. Jen nechápu,proč by to Evropa měla dělat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

12:17 Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

Člověk nemusí být žádný velký odborník – ať už na školství a vzdělávání obecně, ekonomii, statistiku…