Jiří Paroubek: Mýty české zahraniční politiky

14.01.2022 19:53 | Komentář

V souvislosti s desátým výročím úmrtí Václava Havla se objevilo v českých mediích řada vyjádření jeho někdejších spolupracovníků i politiků z řad pravice o tom, že současná vláda se údajně vrací k „étosu“ havlovské zahraniční politiky.

Jiří Paroubek: Mýty české zahraniční politiky
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Bývalý premiér Jiří Paroubek.

Od úmrtí pana prezidenta uplynulo 10 let a celé to období se určitá skupina lidí, kteří k němu (ne-)měli blízko, snaží o dezinterpretaci jeho odkazu v oblasti zahraniční politiky tak, aby to vyhovovalo jejích politickým záměrům a cílům.

Je to podobné, jako když se Fialova vláda unisono odebere k lánskému hrobu prezidenta T. G. Masaryka a hlásí se k jeho politickému odkazu. Přitom ideový svět Masarykův byl úplně mimo obzor současné české pravice. Je potřeba říci, že před 1. světovou válkou měl Masaryk politicky nejblíže k sociální demokracii, s jejichž pomocí a velkou podporou byl také zvolen do Říšské rady, tedy do rakouského parlamentu. A za První republiky měl Masaryk velmi blízko k oběma reformně-socialistickým stranám, tedy k sociální demokracii a národním socialistům. A objektivně vzato, prostřednictvím dlouholetého prominentního člena strany národních socialistů, ministra zahraničí E. Beneše, měl za první republiky neblíže právě k národním socialistům. A to i přes to, že větší část svého politického života si příliš nevážil jejich vlastně doživotního předsedy strany J. V. Klofáče. V každém případě je to hezké gesto od Fialovy vlády, neboť se spoléhá mj. na to, že většina lidí tuto znalost československé politiky z období let 1918-1938 prostě nemá.

A stejné je to s Václavem Havlem. Onen údajný návrat k „étosu“ zahraniční politiky Václava Havla je skutečně jenom věcí fantazie části politiků české pravice. Je pravdou že, se V. Havel tu a tam vídal s dalajlámou. Ale to ve své době nebylo vnímáno jako vztyčený kritický prst ve vztahu k Číně. Ta si toho nevšímala. Ale začátkem 90. let V. Havel s J. Dienstbierem provedli reorientaci čs. zahraniční politiky v podstatě v duchu politiky USA a dalších naších západních spojenců. Takže ve vztahu k Číně to bylo především o respektu k politice jediné Číny. Tuto politiku formulovali Američané v roce 1972, v souvislostí s průlomovou návštěvou amerického prezidenta R. Nixona v Číně a jeho jednáním s čínským vůdcem Mao Ce-tungem. Podpisem Šanghajského protokolu deklarovali obě země uzavření paktu, který zejména znamenal, že Čínská lidová republika zaujala místo v OSN vyhrazené Číně (vč. velmocenského práva veta), které do té doby bylo vyhrazeno Tchaj-wanu. Spojené státy ústy svých představitelů (Nixon a Kissinger) v protokolu konstatovali, že akceptují zásadu jediné Číny. A tuto zásadu pak s větším či menším ulehčením převzali i jiné vlády zemí Západu.

Quo které získaly Spojené státy uzavřením tohoto protokolu, spočívalo v tom, že vymanily Čínu, ze sovětské, tzv. světově socialistické soustavy. A při jednání získali od Mao Ce-tunga klíč k dohodě s vietnamskými komunisty. Tato dohoda pak znamenala uzavření účasti americké v armády v tragické válce ve Vietnamu. V té Spojené státy přišly o více než 58 tisíc mrtvých vojáků (dalších 300 tisíc jich bylo zraněno) a ztratily ohromné materiální hodnoty formou válečné i jiné podpory jihovietnamského režimu.

V roce 2005 nežli jsem odletěl na státní návštěvu do Číny jako český premiér, tak jsem samozřejmě svou cestu konzultoval s V. Havlem, který již tehdy prezidentem nebyl. Neslyšel jsem z jeho úst žádnou výtku. Ani ve vztahu k Tibetu, Hongkongu, prostě zásada jediné Číny především. O půl roku později přiletěl do Prahy na státní návštěvu tehdejší čínský premiér Wen. Ani tehdy jsem neslyšel od V. Havla žádné výhrady. I když bylo zjevné, že pokud sociálnědemokratická vláda bude pokračovat i po sněmovních volbách, bude následovat velmi úzká hospodářská spolupráce s ČLR. Ta na tom měla eminentní zájem. Prostě proto, že jsme byli zemí Evropské unie. Bohužel, při snaze Sobotkovy vlády o zhruba deset let později tento dialog obnovit, jsme se již míjeli s časem. Číňané se již dostali za deset let do mnohých jiných zemí EU a především do těch největších, což samozřejmě jejich zájem na angažmá v ČR snižovalo. A tak čínského prezidenta Siho, při jeho státní návštěvě v Londýně, vezl pozlacený kočár britské královny. A u nás při jeho návštěvě domnělí dědicové V. Havla pořádali protestní demonstrace. Byl to z jejich strany poněkud zpozdilý protest proti komunistickému režimu, kterého se před rokem 1989 vesměs neodvážili.

Také druhý mýtus údajné havlovské zahraniční politiky plyne z jistého zkreslení fakt. V roce 2006, kdy jsem byl českým premiérem, jsme hovořili s V. Havlem o možnosti jeho osobního angažmá, coby zvláštního českého velvyslance, při urovnání izraelsko- arabského, resp. izraelsko-palestinského sporu. Tehdy byly vztahy Česka k oběma stranám sporu a konfliktu v podstatě vyrovnané. I když jsme samozřejmě deklarovali vřelé přátelství k Izraeli. Ale to se vůbec nevylučovalo s našimi korektními vztahy k Palestincům a Arabům obecně. Ani V. Havla by jistě nenapadlo prosazovat myšlenku přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Ale vrátím se ještě k vztahům k Číně a Rusku. Dnešní ministr zahraničních věcí Lipavský podle médií sdělil, že se bude věnovat „revizi vztahů s Ruskem a s Čínou“. No, pokud jde o Čínu, to už tady jednou bylo. A sice v roce 2006, respektivě 2007, kdy do ministerstva zahraniční nastoupil K. Schwarzenberg, a spolu s premiérem Topolánkem zcela umrtvil dobře se rozvíjející vztahy s Čínou. Výsledkem toho bylo, že jsme ztratili 10 let, a naší potenciální pozici nástupiště čínských investic do EU rády převzaly jiné země. Z těch středoevropských pak zejména Maďarsko.

Pokud jde o Rusko, tam už není co by se revidovalo. Vztahy s Ruskem jsou kompletně zničené, a těžko očekávat, od ideologicky uvažujícího Lipavského, že by se pokusil česko-ruské vztahy postavit na nohy. Ale bylo by to užitečné. Zejména pokud by tato iniciativa přišla z pravé strany českého politického spektra. Proč? Asi bychom v našem národním zájmu měli mít s Ruskem uzavřené dlouhodobé smlouvy o dodávkách plynu s garantovanými rozumně vysokými (tedy pro nás přijatelnými) cenami. Tak jako to udělal pravicový maďarský premiér Orbán.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

12:26 Zdeněk Jemelík: Omluví se někdo ostouzeným?

Dne 15. ledna 2024 zamítl Krajský soud Brno odvolání proti zákazu distribuce knihy Zločiny beze zbra…