Jiří Paroubek: Prezident Evropské rady navštívil Peking

03.12.2022 7:35 | Komentář

V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády, navštívil čínské hlavní město předseda Evropské rady Charles Michel.

Jiří Paroubek: Prezident Evropské rady navštívil Peking
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

Česká média pochopitelně vypreparovala obsah schůzek, které Michel v čínském hlavním městě měl s vrcholnými čínskými představiteli na jeho údajné požadavky, aby „Čína vyvinula tlak na Rusko“ v souvislosti s Ukrajinou. 

Samozřejmě obsah rozhovoru byl podstatně širší a čínský prezident Si hovořil zejména o strategickém partnerství mezi Čínou a Evropskou unií. Tím, že Michel odletěl do Pekingu, aby jednal s nejvyššími čínskými představiteli (kromě generálního tajemníka KS Číny také s předsedou vlády a s předsedou parlamentu), dal najevo otevřenost Evropy vůči Číně. Není bez zajímavosti, že podle čínských zdrojů poblahopřál předseda Michel prezidentu Simu ke znovuzvolení do funkce generálního tajemníka KS Číny na nedávném 20. sjezdu této strany.

K válce na Ukrajině se čínský prezident vyjádřil především starým čínským podobenstvím: „Když brána města začíná hořet, ryby v příkopě by mohly trpět“. Jinak řečeno, že válka na Ukrajině ohrožuje ve svých důsledcích zájmy všech zemí Evropy i Asie. Podle prezidenta Si je důležité zabránit eskalaci nebo expanzi krize a začít jednat o míru a vyhnout se riziku konfrontace mezi bloky.

Vedení Evropské unie dalo najevo návštěvou Pekingu, jež je první návštěvou vrcholného politiky ze Západu po skončení 20. sjezdu KS Číny, že hodlá dělat ve vztahu k Číně jinou politiku, nežli na ostrou konfrontaci připravené Spojené státy. Je to logické, i když eurobyrokratům mnohé věci docházejí pomalu, že EU se po ztrátě importu levných surovin z Ruska, nemůže vzdát rozsáhlých čínských trhů, bez nichž se kola evropského hospodářství mohou hodně zpomalit až do hluboké recese v celé Evropě.

Čína, přes všechny opačné spekulace, které zůstávají jen na úrovni zbožných přání západních analytiků a publicistu, podporuje Rusko už tím, že odebírá jeho suroviny a zboží a umožňuje – spolu s Indií a Tureckem – reexport zboží ze Západu do Ruska. Takže přes všechny sankce - a je jich celkem už osm rund - je podle očitých svědků na ruském trhu západního zboží dostatek.

Čína má zájem o to, podle vyjádření jak prezidenta Si i zejména vládních čínských médií, aby si Evropa uchovala samostatný politický postup ve vztahu k Číně, který by umožnil vzájemně výhodnou hospodářskou spolupráci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…