Jiří Paroubek: Soudce Lynch se na Slovensku nekoná

05.09.2020 11:07 | Zprávy

Chápu společenskou potřebu, najít na Slovensku zadavatele vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Byl to hnusný a zcela bezprecedentní čin. Na druhé straně, každý soud, který má rozhodnout o vině či nevině obžalovaných, se musí opírat především o dostatek přímých důkazů.

Jiří Paroubek: Soudce Lynch se na Slovensku nekoná
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Stále více se ukazuje, že policie, i přes ohromnou snahu jejího osmdesátičlenného týmu a přes použití víceméně nestandardních prostředků typu odposlechů, nebyla schopna dodat soudu dostatečné důkazy k tomu, aby soud mohl s čistým svědomím rozhodnout o vině Kočnera a Zsuzsové. Kočner měl být zadavatelem vraždy a Zsuzsová jako jeho partnerka mu v tom měla napomáhat. Od soudu odešel s vysokým trestem jen obžalovaný Szabó, který se sice k vraždě nepřiznal, ale byly zajištěny takové důkazy, že mu soud udělil pětadvacetiletý trest odnětí svobody.

Již letos v dubnu poslal soud do vězení na dvacet tři let také bývalého profesionálního vojáka Miroslava Marčeka, který se sám přiznal k vraždě novináře a jeho snoubenky i podnikatele Petera Molnára. Marček spolupracoval se soudem, proto byl jeho trest nižší.

Slovenský soud projevil, přes obrovský tlak, který na něj byl vykonáván většinou slovenských médií a současnou politickou reprezentací, velkou odvahu. Samozřejmě, že politické síly, které de facto celá mediální kampaň, následující po vraždě novináře Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018 vynesla vzhůru (což je současná vláda a vlastně i prezidentka), jsou zklamány verdiktem soudu. Připomínám, že po vraždě novináře a jeho snoubenky došlo před dvěma lety na Slovensku k protivládním demonstracím, které vlastně smetly vládu Róberta Fica a vedly k pádu volební podpory jeho politické strany. To, že Ficova strana Smer se stala za dlouhá léta svého vládnutí na Slovensku vlastně státostranou a řada jejích funkcionářů si ve veřejných funkcích dělala, co chtěla, o tom netřeba pochybovat. Zadavatelé kampaně proti Smeru samozřejmě potřebovali prokázat spojení Smeru s pokleslými podnikatelskými strukturami, které byly nejspíše zadavateli vraždy novináře. K tomu se náramně hodil právě Kočner. Kočnerovy aktivity svědčily o jeho rozsáhlém politickém podnikatelství. Slovenská média byla bohatě zásobována z policie odposlechy, které svědčily o jeho lumpačení. Tyto odposlechy, či spíše jejich fragmenty, měly prokázat, že Kočner měl významný vliv na prokuratuře, prostřednictvím náměstkyně ministra spravedlnosti také na tomto ministerstvu a že měl rovněž vliv na politiku Smeru. Horko těžko se hledaly Kočnerovy vazby také na předsedu Smeru Fica. Kočner jako brizantní politický podnikatel ovšem nejspíš pronikal do všech politických subjektů na Slovensku nebo víceméně do všech významných subjektů. V minulosti měl ostatně blízko i k Mečiarovi. Prostě, byl to lump, ale soud vyhodnotil, že neexistují přímé důkazy o tom, že by zadával vraždy.

Jinak řečeno, celá soudní akce a jí předcházející policejní příprava včetně úniků odposlechů, měla soud přimět k vynesení tvrdých rozsudků vůči Kočnerovi a jeho partnerce, které by potvrdily legitimitu protificovských demonstrací, k nimž došlo ke dvěma lety. Je pochopitelné, že lidé, kteří se nechali v kampani proti Smeru využít, si budou těžko připouštět, že byli zneužiti. Přitom jsou ještě hecováni neomalenými výroky slovenského premiéra Matoviče na adresu soudu a jeho rozhodnutí.

Zvláštní kapitolou soudního procesu byla účast rodičů zavražděných mladých lid při procesu. Osobně dokážu jen zčásti pochopit oprávněnou bolest rodičů nad ztrátou krásných a talentovaných dětí. Jen zčásti proto, že jsem naštěstí nic takového nezažil a doufám, že nezažiju. Ale ať chtějí nebo nechtějí, měli být tito strašlivě osobně zranění lidé použiti rovněž k nátlaku na soud. Prostě jistá část slovenské politické elity, jejíž vzestup se datuje za poslední dva roky a jistá část slovenské veřejnosti, která ve volbách začátkem roku hlasovala pro „změnu“ slovenských politických poměrů, manipulovala nebo byla zmanipulována.

Připomeňme si také, že jako vedlejší větev ve slovenských médiích probíhalo prověřování tzv. italské stopy. Tvrdilo se, že část slovenské politiky a politiků (pochopitelně ze Smeru) je de facto propojena na kalábrijskou mafii. Toto propojení mělo proběhnout přes krásnou přítelkyni Róberta Fica, která měla být v jedné z firem údajně napojených na mafii, dříve zaměstnávána. Prostě všechno se hodilo k útokům na SMĚR a Róberta Fica. Italská stopa vyvanula už dávno. Některá slovenská média ale budou jistě hecovat část slovenské veřejnosti tak, aby uvěřila, že mafie ovládla dokonce i soud, který byl vždy považován za vrchol kvality slovenské justice.

Pro část slovenské politické elity, která je soustředěná v nynější slovenské vládě, bude pokračování kampaně proti virtuální mafii přijatelnější, než přiznat, že Kočner je sice lump, ale není organizátorem vražd.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla