Jiří Paroubek: Už je to uděláno a vlastně i hotovo

10.11.2020 14:37 | Zprávy

V amerických prezidentských volbách, jak jsem správně předvídal ve svém komentáři na tomto místě začátkem minulého týdne, zvítězil Joe Biden. Kromě toho jsem také předvídal, že s ohledem na složitost a členitost amerických voleb a zejména jejich pravidel, rozdílných v padesáti státech Unie, definitivní výsledky ještě nějakou chvíli po volbách znát nebudeme. A je to tady. Jedno i druhé.

Jiří Paroubek: Už je to uděláno a vlastně i hotovo
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Abychom se dozvěděli, jaké jsou „slabiny“ vítězství Bidena a demokratů, je dobré si přečíst, co o tom píší čeští trumpisté. Vždy totiž jde po volbách také o interpretaci výsledku voleb. A když nic jiného, tak alespoň fantazírovat, že to za dva roky při volbách do Kongresu USA bude jiné a lepší a za čtyři roky v prezidentské volbě to bude úplně jiné a pochopitelně lepší pro republikány.

Biden je zvolen, a protože Spojené státy udržují archaický volební systém tzv. volitelů, jsou věci složitější, než se zdají. A tak Biden zatím vede, pokud jde o volbu do sboru elektorů s 290 voliteli oproti 214 volitelům Trumpovým. Zatím ještě 45 volitelů není zcela jasných, za kým vlastně půjdou. Jedná se momentálně o volitele z Georgie a Aljašky. Biden tak má šanci se dostat nad 300 volitelů, což by nebyl špatný volební výsledek. V českých médiích se téměř neobjevuje také údaj, který legitimizuje jeho vítězství ve sboru volitelů. Trump v celých USA získal přes 71 milionů voličů, ale Biden dokonce přes 75 milionů.

V budoucí Sněmovně reprezentantů to vypadá, že si demokraté udrží plus minus současnou mírnou většinu. Tedy, nekonala se žádná modrá tsunami, nicméně dolní komora amerického Kongresu zůstává plně pod kontrolou demokratů.

V Senátu USA je to složitější. Volby dvou senátorů v Georgii proběhnou dodatečně až počátkem ledna a do té doby platí stav republikáni vs. demokraté v Senátu průběžně 50:48. V Senátu tak demokraté mají, alespoň teoreticky, stále ještě šanci získat plichtu, tedy poměr senátorů 50:50. V tom případě by rozhodující hlas v Senátu představovala viceprezidentka Harrisová. To tedy znamená, že i v Senátu byli demokraté v zásadě úspěšní, protože dosavadní poměr mandátů je 53:47 ve prospěch republikánů změnili. Osobně si myslím, že tím nejpravděpodobnějším výsledkem po lednových volbách v Georgii, bude poměr mandátů 51:49 ve prospěch republikánů. Nicméně, velkou předností J. Bidena je, že byl před svým odchodem do funkce viceprezidenta B. Obamy před 12 lety, dlouhých 35 let členem Senátu Spojených států. A vzhledem ke své povaze a schopnosti empatie a vyvinutém smyslu pro hledání kompromisu, je osobností, která může nalézat nezbytné kompromisy také s republikány v Senátu. Má také velmi dobré osobní vazby na několik republikánských senátorů. A to včetně dosavadního vůdce republikánské většiny v Senátu. Kromě toho, politické stranictví republikánů a demokratů, kteří jsou na krajních křídlech svých stran, není zdaleka tak vyhraněné, jako je tomu v Evropě. Jinak řečeno, umím si představit, že např. pro rozšíření systému zdravotní péče Obamacare, by Biden mohl získat potřebné hlasy i mezi republikány v Senátu. Tedy, pokud nezíská jeho strana v této komoře Kongresu většinu mandátů. Koneckonců i zvolená viceprezidentka Harrisová působí dosud jako senátorka a je dobře v Senátu zorientována. Takže, pro vnitropolitickou agendu má Biden pro prosazování svých vnitropolitických záměrů slušný prostor.

Zastavme se nyní u dosavadního prezidenta. Ten ještě ve chvílích sčítání hlasů sdělil světu, že vlastně volby vyhrál. Trump totiž již dlouhé měsíce zpochybňuje korespondenční způsob hlasování. Bylo totiž od samého počátku jasné, že naprostou většinu hlasů těch, kdo se z mnoha důvodů neobtěžují do volebních místností, budou hlasy pro demokratické kandidáty. A tak je, podle svého vyjádření, Trump zvolen legálními hlasy prezidentem a nelegální hlasy, to jsou v podstatě hlasy korespondenční, a ty jaksi nemají platit. Trump se pustí do řady, podle mého názoru beznadějných, právních bitev. Beznadějných proto, že si neumím představit situaci, kdy Nejvyšší soud USA změní rozhodnutí většiny amerických voličů a jmenuje prezidentem svého favorita. Takovému konání se říká státní převrat a nemyslím, že by byl uskutečněn právě v jedné z nejstarších demokratických zemí světa (nejstarší demokratickou zemí je zřejmě Švýcarsko). Prostě Trump se rozhodl vytvořit kolem své osoby legendu, která by vedla k tomu, že alespoň v očích svých voličů se stane martyrem a morálním vítězem voleb. S ohledem na funkci převážně liberálních médií v USA si myslím, že postupně tento názor ani mezi republikánskými voliči nebude převažovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

15:26 Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmí…