Pro zajímavost uvádíme v příloze tohoto článku také meziroční vývoj cen komodit ke konci října let 2020 a 2021. Pro zajímavost, ceny plynu ke konci října meziročně dosahovaly nárůstu téměř 62%, cena ropy WTI přes 133% a cena evropské ropy Brent se meziročně zvýšila o téměř 121 %.
Tedy, energetické suroviny zřejmě zahájily pokles cen, je jen otázka, zda bude pokračovat i v dalších týdnech tohoto roku a zejména v měsících příštího roku.
Jak je zřejmé z říjnové tabulky, s výjimkou palladia a zlata, nebyl zaznamenán meziroční pokles cen dalších nejvýznamnějších komodit. Ke konci listopadu dokonce některé komodity zaznamenaly meziroční pokles, např. kakao (o 15,1%), platina ( o 3,7%) a pokračoval meziroční pokles cen palladia (dosáhl již -27,4%).
Jinak ovšem ceny průmyslových kovů zaznamenávají i nadále meziroční nárůst.
Mírný meziroční nárůst cen je zaznamenáván oproti minulému měsíci u stěžejních plodin pro potravinářský průmysl: pšenice (meziroční nárůst více o třetinu) a rýže (o 12,1%). Naopak sojové boby se letos v listopadu cenově přibližují k úrovni cen v listopadu roku 2020. Také ceny vepřového masa a hovězího živého ztrácejí dynamiku meziročního růstu.
Krátce řečeno, pokud by se razance meziročního růstu cen ještě dále snižovala u průmyslových kovů a ještě u energetických surovin, nezůstalo by to jistě bez vlivu na inflaci v celém západním světě a samozřejmě u nás.
Nicméně, v tuto chvíli je vyhlídka růstu inflace v následujících měsících nepříliš příjemná, neboť „dochází na má slova“ z doby před několika týdny, kdy jsem predikoval, že může dojít k nárůstu inflace na počátku příštího roku až k úrovni 7-10%
Vývoj cen některých komodit nutných pro průmyslovou výrobu, ale také pro dopravu, však dává optimističtější předpoklady v horizontu měsíců následujících po prvním kvartálu roku 2022. Bohužel ceny pšenice a rýže meziročně nabírají zřejmě další nárůstovou dynamiku, což zřejmě nepříznivě dále ovlivní růst cen potravin.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV