Jiří Vyvadil: Zeman je svými výroky o Krymu

12.10.2017 9:44 | Zprávy

Prezident Zeman předevčírem opět rozvířil hladinu veřejného mínění svými výroky, tentokrát o Krymu. To, že konstatoval, že jde o dovršenou záležitost jen navázal na své významné západní předchůdce a je dobré si je připomenout.

Jiří Vyvadil: Zeman je svými výroky o Krymu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Takže:

Jimmy Carter, americký prezident a mimochodem nositel Nobelovy ceny míru byl v čilém kontaktu s prezidentem Putinem. Americký prezident mu mimochodem přeposlal mapu bojových pozic Islámského státu v Sýrii, kterou vytvořila jeho organizace Carter Centrum. Mimo jiné s Putinem debatovali o mezinárodní situaci a mimo jiné podporoval jeho kroky na Ukrajině, a nazval „anexi“ Krymu nevyhnutelnou.

Helmut Schmidt, nejoblíbenější kancléř v poválečném Německu pravil na adresu Evropské komise ve vztahu k Ukrajině: Eurokomisaři se prý do politiky vměšují navzdory tomu, že téměř ničemu nerozumějí. „Nejčerstvější příklad je pokus komise o přidružení Ukrajiny," řekl novinám bývalý politik, podle nějž takový postup Kyjev nutí vybrat si mezi Západem a Východem Schmidt rovněž vyjádřil plné pochopení pro postup Vladimíra Putina ohledně jeho chování ke Krymu a uložení sankcí Rusku pokládal za hloupý nástroj.

Rovněž Heinz Dietrich Genscher, zřejmě nejvýznamnější ministr zahraničních věcí Německa, nám všem dobře známý ostře kritizoval zavedení sankcí proti Rusku ve vztahu ke Krymu.

Francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing. dnes člen Francouzské akademie věd řekl slova, které pro výstižnost nemohu neocitovat: „Četl jsem knihy o ruské historii XVIII. století. Krym byl podmaněn Kateřinou II., zejména úsilím knížete Potěmkina, kdy se Rusko rozšířilo na jih do Turecka s úmyslem podmanit si Konstantinopol,“ řekl. „Vzhledem k uvedené historii na Krymu žili jen Rusové. Když Nikita Chruščov chtěl dát větší váhu Sovětskému svazu na půdě OSN, ohlásil, že ‚objevil‘ Ukrajinu a Bělorusko a tím přidal další dva hlasy pro SSSR. Ukrajině daroval Krym, což bylo bezprecedentní. Už tehdy jsem si myslel, že to bylo umělé a křehké. A návrat Krymu do Ruska byl široce podporovaný veřejností. Pouze tehdy, když se problém rozšířil na východ Ukrajiny, začal jsem se o to zajímat,“ řekl d’Estaing. Poznamenal také, že je nemožné popřít, že ukrajinská vláda byla zkorumpovaná. „Předání moci na Ukrajině lze ale jen stěží nazvat demokratickým procesem, je to hra oligarchů,“ řekl Giscard.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

9:44 Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

Od té doby, co jsem senior, tak se nestačím divit.