Karel Hvížďala: O čem jsou zemské volby v SRN?

25.05.2012 19:28 | Zprávy

To je otázka, na kterou se snaží najít odpověď analytici a komentátoři v sousedním Německu po překvapivých výsledcích zemských volbách v Severním Porýní - Vestfálsku.

Karel Hvížďala: O čem jsou zemské volby v SRN?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Hlavní postava sociálních demokratů Hannelore Kraftová v této zemi dostala o třináct procentních bodů více než má SPD v celoněmeckých průzkumech. A naopak Norbert Röttgen od křesťanských demokratů dostal skoro o deset procent méně procentních bodů než je průměr CDU na spolkové úrovni. Christian Lindner z liberální strany FDP si rovněž polepšil v porovnání s šéfem strany Philippem Röslerem o tři procentní body. Tedy, kdyby už nyní byly celostátní volby, ztratila by koalice CDU a FDP většinu, protože CDU získala jen 26,3 procenta a FDP 7,8 procenta. Ale jisté je, že ani sociální demokraté se zelenými, kteří dostali 39,1 procenta a 11,3 procenta, by nedali dohromady většinu, museli by se leda spojit ještě s piráty, kteří se dostali rovněž do zemského parlamentu, když získali 7,8 procent hlasů. Žádná jiná strana už nepřekročila potřebných pět procent.

Otázka, na kterou se hledá odpověď, tedy zní: Odpovídají výsledky v těchto zemských volbách celkové náladě v Německu? Většina komentátorů se domnívá, že nikoliv. CDU sice zatím prohrála volby ve 22 z 27 zemí, ale přesto osobnost Angely Merkelové je v očích veřejnosti stále víc akceptovatelná něž možní kandidáti sociálních demokratů, tedy pánové Franz Walter Steinmeier a Peer Steinbrück, A na čem se shodují skoro všichni analytice je, že dny šéfa FDP pana Röslera budou asi brzy sečteny. Zdá se, že tato strana do příštích voleb půjde v čele s lidmi jako jsou pánové Reiner Brüderle a Christian Lindner. A tato změna bude znamenat i odklon od kurzu CDU: liberálové se evidentně snaží o novou sociálně-liberální orientaci, která by umožnila po příštích volbách vytvořit spolu s SPD a zelenými tzv. semaforovou koalici červeno-žluto-zelenou.

Výsledek voleb v Severním Porýní Vestfálsku ale ukazuje ještě na jednu zásadní změnu v orientaci voličů: politické strany ztrácejí u občanů na důležitosti, lidé jim přestávají věřit a spíše se orientují na tzv. P-faktor, jak se v Německu říká orientaci na osobnosti. Osobnosti a jejich přesvědčivost, minulost a charakter hrají dnes u voličů zásadnější roli, než jejich příslušnost k libovolné politické straně. Jen tak si je možné vysvětlit vítězství paní Hannelore Kraftové a Christiana Lindnera a naopak propad Norberta Röttgena. Paní Kraftová zvítězila evidentně proto, že neztratila kontakt s občany, vždy se chovala skromně a působila autenticky. Naproti tomu pan Röttgen je chytrý politik, který ale žije daleko od občanů: je to spíše tzv. akademický politik a lidi prý mají dojem, že z nich má strach, napsal komentátor Jörges. Nejvíce se to ukazuje v předvolebních kampaních, které prý evidentně nesnáší. Mluvit s lidmi mu činí potíže. Taky bychom mohli říci, že pan Röttgen byl typický věrný člen strany a k vedení vždy loajální a jen za to vděčí své kariéře, ale i svému konci.

Zajímavý je však na těchto volbách ještě jeden moment, a sice, že dosavadní úspěch pirátů není vázán ani na jednu výraznou figuru. Dvě třetiny jejich voličů jsou protestní voliči, jsou se současnou stranickou strukturou spokojeni a žádného výrazného politika v čele strany ani nechtějí. Otázka je, jestli takhle budovaná strana má šanci se na dlouhou dobu etablovat v politice. Piráti jsou ale výjimkou a naopak obecný trend v Německu ukazuje, že by politici, kteří za svou kariéru vděčí jen politické straně, už neměli mít v budoucnu velké šance na úspěch. Samozřejmě v Německu, po zkušenostech s Hitlerem, i tento trend může být nebezpečný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

9:16 Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

Kdo sleduje politické dění u nás i v zahraničí dejme tomu posledních deset patnáct let, nemohl si ne…