Karel Januška: Státní zástupci a bílí koně

28.09.2019 14:20 | Zprávy

Mají státní zástupci potřebné vzdělání k tomu, aby mohli rozhodovat složité případy? Nejsou to náhodou bílí šemíci, které si vytvořily vlády po sametové revoluci?

Karel Januška: Státní zástupci a bílí koně
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Tříměsíční čekání na to, jak úředník rozhodne v kauze Čapí hnízdo, mi připadá poněkud nepřiměřené. Soudcové různých soudů se kroutí před nesmělými námitkami televizních a rozhlasových moderátorů. Skutečnost je trochu smutnější. Vlády po sametové revoluci využily funkci státních zástupců k tomu, aby zakryly nařízení, které byly v rozporu platnými právními normami. Stačilo přenést odpovědnost za soudní rozhodování na státní zástupce. To byli poslušní realizátoři moci výkonné už za totality.

Smutná je na tom skutečnost, že současní advokáti všech politických stran to samozřejmě vědí. V Poslanecké sněmovně se před pultem procházejí bývalí ministři spravedlnosti. Poučují poslance, jak oni kdysi rozhodovali. Nesdělují novým zákonodárcům, jaká jsou základní pravidla právního státu. Nesdělují jim, že nejsou vázaní chováním a formálními předpisy předešlých sněmoven. Řídit se podle předpisů platných v revoluční době je ten největší nesmysl, který zachovávají obě komory. Udržovat takové vědomí u zákonodárců se časem republice nevyplatí. Stav v justici je toho názorným příkladem.

Pane premiére, ve lži se nedá dlouhodobě žít. Nezpochybňuji váš majetek, ale zpochybňuji váš postoj k moci výkonné. Necháváte odpovědnost za soudní rozhodování na státních zástupcích. Čekáte, jak rozhodne úředník, možná pochybných morálních a odborných znalostí. Stát musí hradit soudní výlohy advokátům žalobců, i advokátům žalovaných stran. Aby k tomu nedocházelo, je třeba zachovat princip „vyloučení třetího“.

Jak je třeba současný stav napravit, popisuji v blogu Důkazy a názory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

12:17 Zdeněk Lanz: Potřebujeme více středoškoláků, respektive nové kapacity pro jejich ubytování?

Člověk nemusí být žádný velký odborník – ať už na školství a vzdělávání obecně, ekonomii, statistiku…