Mezi poslanci s nejhorší docházkou do Sněmovny najdeme Josefa Dobeše (Nezařazení), Petra Bendla (ODS) či Pavla Béma (Nezařazení). Naopak mezi „vzorné“ poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Josef Cogan (TOP 09) či Jiří Rusnok (LIDEM). Oproti prvnímu pololetí se nejvíce „zhoršil“ Jaroslav Krupka (ODS). Docházka výrazně klesla i Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Janě Černochové (ODS) nebo Martinu Vackovi (LIDEM).
Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu, podotýká: „Opět se ukazuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do Sněmovny. To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády, například Petra Nečase, Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska. Ti všichni měli ve druhé polovině roku podprůměrnou účast.“
„Hlasování se nejméně účastnili poslanci Věcí veřejných a ČSSD. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě KSČM a TOP 09. Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do Sněmovny „nemá smysl“, protože vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto tristní,“ dodává Kamil Gregor.
Aby byl přehled objektivní, analytici KohoVolit.eu vybrali pouze důležitá hlasování, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 566 hlasování uskutečněných od června do prosince, což je 30 % všech hlasování v tomto období. Hlasování v červnu nebyla zahrnuta do analýzy prvního pololetí, protože web Sněmovny byl v té době poruchový. Z analýzy byli vyřazeni poslanci, kteří nebyli členy dolní komory po celé sledované období, a David Rath.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz