Liberální institut se přidává k mezinárodnímu odsouzení čínského útoku na hongkongskou svobodu

04.07.2020 14:03 | Zprávy

Liberální institut se připojil k mezinárodní skupině think-tanků z 35 zemí z celého světa v otevřeném dopise odsuzujícím politiku Komunistické strany Číny a podporujícím lidi v Hongkongu.

Liberální institut se přidává k mezinárodnímu odsouzení čínského útoku na hongkongskou svobodu
Foto: Liberální institut
Popisek: Liberální institut

Dopis odsuzující politiku Komunistické strany Číny podepsalo 37 členských organizací mezinárodní sítě think-tanků Economic Freedom of the World Network, kterou vede kanadský Fraser Institute.

„Jsme zděšeni ze způsobu, jakým čínské politbyro eskaluje napětí, což vidíme nejen v případě Hongkongu, ale taktéž v kauze cesty předsedy Senátu PČR do Čínské republiky, též známé jako Tchaj-wan. Čínští komunisté by si, když už nic jiného, měli vážit, jak dobře jim Hongkong slouží jako most na západní trhy nebo k západnímu pojetí vlády práva. Politika politbyra bude v dlouhém období kontraproduktivní, podkopává důvěryhodnost Číny na poli mezinárodního práva a poškodí Číňany jak v Hongkongu, tak v pevninské Číně,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

30. června schválilo Všečínské lidové shromáždění kontroverzní bezpečnostní zákon, který porušuje hongkongský základní zákon a zasahuje do svobod, které mají obyvatelé tohoto města. O den později zatkla policie stovky demonstrantů, deset z nich podle tohoto nového zákona, což dává Komunistické straně Číny pravomoc uvěznit je na doživotí.

„Tímto dopisem podporujeme obyvatele Hongkongu ve chvíli, kdy bojují za zachování práv a svobod, které z Hongkongu učinili jedno z nejlépe prosperujících míst na naší planetě,“ řekl Fred McMahon ředitel výzkumu ekonomické svobody ve Fraser Institutu.

Dopis popisuje úspěchy Hongkongu, který se po druhé světové válce stal jedním z nejvíce prosperujících, nejpodnikavějších a nejsvobodnějších míst na zemi.

Např. v roce 1950 měl Hongkong zhruba průměrnou výši HDP na hlavu, mírně přes 2000 dolarů (v konstantní kupní síle amerického dolaru z roku 2010), v roce 2018 dosáhl hongkongský HDP na hlavu 40 000 dolarů, čtyřnásobku světového průměru.

Obdobně v Hongkongu vznikají nové firmy zde nejrychleji na světě – 28,6 firem na tisíc obyvatel v produktivním věku. Pro srovnání, průměr zemí OECD je 3,8 a světový průměr 1,5.

Rozsáhlé zatýkání a zasahování Komunistické strany Číny do Hongkongu je přímým porušením principu „jedna země, dva systémy“, se kterým Čína souhlasila, když Hongkong přešel v roce 1997 pod čínskou vládu.

„Hongkong je skvělým příkladem toho, jak větší úroveň ekonomické svobody a svobody obecně zlepšuje životy lidí a proč jsou obyvatelé Hongkongu ochotni riskovat tolik, aby si ji zachovali,“ řekl McMahon.

„Lidé v Hongkongu si zaslouží mezinárodní podporu ve svém boji za zachování tradice ‚jedna země, dva systémy‘.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

15:57 Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

Denní glosa Ladislava Jakla