Lída Rakušanová: Část peněz z eurofondů už nebude zadarmo

28.04.2012 19:52 | Zprávy

Není snad v ČR město nebo obec, které by si v posledních letech nepožádaly o dotaci z evropských strukturálních fondů. Ať už na nové náměstí, opravu zchátralé historické budovy, ze které se mělo stát například kulturní centrum, anebo aspoň na zateplení školy.

Lída Rakušanová: Část peněz z eurofondů už nebude zadarmo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dvoueurová mince

Od roku 2014 se ovšem žadatelé budou muset připravit na jednu dost zásadní změnu: v novém rozpočtovém období EU se až 10 procent peněz, rezervovaných pro rozvojové projekty, už nebude smět rozdělovat v podobě subvencí, ale jako nízko úročené půjčky. Výše úroků bude sice vždy nižší než na normálním bankovním trhu, ale má se řídit případ od případu podle toho, nakolik jsou projekty pro lidi v obci prospěšné a jaký zisk z nich může plynout.  

Minimální zúročení by přitom mělo být aspoň půlprocentní, maximální délka splatnosti by neměla překročit 15 let a jednotlivé půjčky nemají být vyšší než 100 milionů. Čtvrtinu celkových nákladů projektu, podobně jako u evropských dotací, do něj musí vložit žadatel.  

Zatímco většiny České republiky se tohle všechno nebude týkat dřív než po roce 2014, v Moravskoslezském kraji zapouští tento dosti převratný nástroj na čerpání peněz z eurofondů kořeny právě teď. Nese romantické jméno JESSICA, což je ovšem v tomto případě anglická zkratka pro zcela neromantický bruselský newspeak, totiž pro „společnou evropskou podporu udržitelných investic do městských oblastí“. Jako pilotní projekt představili Jessicu v Praze zástupci severomoravských regionálních institucí v čele s hejtmanem Palasem a s ředitelem příslušné sekce Evropské investiční banky Leanzou.  

V Ostravě se na projekt připravovali téměř tři roky. Nejdřív museli ze současného devatenácti miliardového Regionálního operačního fondu pro moravskoslezský kraj vyčlenit půl miliardy do holdingového fondu. Pak vyhledali pod patronátem Evropské investiční banky vhodné partnery. Stali se jimi Českomoravská záruční a rozvojová banka, která už má se správou evropských peněz zkušenosti, a soukromá konzultantská společnost Contera Management.  

Podle Dušana Kastla z firmy Confery prý tento nový úvěrový program nebude konkurovat běžným bankám, jelikož „má hodnotit projekty především podle jejich užitečnosti pro veřejnost a nikoli podle výnosnosti“. Hejtman Palas je kromě toho přesvědčen, že Jessice patří budoucnost, protože peníze, které se půjčují, jsou podle jeho názoru využívány efektivněji než dotace. Také ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek je z Jessicy celý pryč. Podle jeho slov je „kouzelná v tom, že točí peníze pořád dokola“. Jednou investované peníze se vracejí do fondu a mohou se použít na další projekty.  

Zkouškou ohněm projde ovšem Jessica na severní Moravě už v nadcházejících týdnech: do konce dubna organizátoři výzvu vyhlásí a další dva měsíce budou mít žadatelé čas na předložení svých projektů. Vybírat je pak bude investiční komise, kde je i zástupce Evropské investiční banky. O šibeniční lhůtu prý nejde, protože řada potenciálních zájemců už o Jessice údajně ví a žádosti si nachystala dopředu. A to hlavně na regeneraci zdevastovaných průmyslových objektů, na investice do cestovního ruchu a do zdravotnických služeb.  

Jisté zkušenosti jsou ovšem k dispozici už teď: projekt Jessica si totiž mezitím vyzkoušely desítky regionů ve starých i nových členských zemích. Ne vždy s úspěchem: podle jednoho z účastníků pražské prezentace Jessicy dosahovaly v Německu nebo v Británii nesplacené úvěry v některých oblastech údajně až 25 procent. Tomu chce Českomoravská rozvojová banka předcházet vstřícným jednáním s problematickými dlužníky, ale jinak je, jako každá banka, povinna usilovat o to, aby byl úvěr splacen. Zneužívání evropských půjček hodlají na severní Moravě zabránit tím, že budou projekty pravidelně kontrolovat a peníze na ně uvolňovat postupně.  

Bude zajímavé sledovat, jak se na severní Moravě bude Jessice dařit. Už dnes je ale jasné, že pokud se na ni ostatní regiony včas nepřipraví, tak do budoucna o část peněz z eurofondů přijdou.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Nové sociální příměří?

16:14 Petr Hampl: Nové sociální příměří?

Denní glosy Petra Hampla.