Lída Rakušanová: Komu slouží veřejná služba?

03.12.2012 7:34 | Zprávy

Nová ministryně práce a sociálních věcí měla pravdu, když v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu zrušit veřejnou službu řekla, že se musí nejdřív se zněním nálezu detailně seznámit. Pak teprve je podle jejích slov možné rozhodnout, zda se vláda pokusí koncept veřejné služby „nově nastavit s podmínkami, na které Ústavní soud odkazuje“.

Lída Rakušanová: Komu slouží veřejná služba?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ludmila Müllerová

V její odpovědi se totiž přesně zrcadlí jádro věci: Ústavní soud nezrušil veřejnou službu jako takovou, ale zrušil ji v podobě, prosazené bývalým ministrem Drábkem. V této podobě se totiž podle soudců jedná o klasickou práci pro státem určené firmy nebo organizace, aniž by nezaměstnaní, kteří ji vykonávají, měli postavení zaměstnance, dostávali za práci mzdu, nebo náhradu nákladů, které s prací mají. Přitom neexistují pravidla, komu a jaká práce smí být nabídnuta a postiženi jsou i nezaměstnaní v předdůchodovém věku nebo rodiče dětí. Ústavní soudci dospěli k názoru, že v tomto pojetí odporuje veřejná služba řadě paragrafů Listiny základních práv a svobod.  

Otázka je, jak budou ústavní soudci reagovat, až vláda případně upraví literu zákona tak, aby byla s Listinou v souladu. Že se to zřejmě udělat dá, o tom svědčí skutečnost, že v principu nejde o žádný český výmysl. V roce 2005 v rámci reformy sociální pomoci jako posledního útočiště pro dlouhodobě nezaměstnané, kterým je třeba zajistit základní životní potřeby, začaly úřady nasazovat dlouhodobě nezaměstnané na veřejně prospěšné práce intenzivněji například i v sousedním Německu. Tam se pro to vžil termín „džoby za euro na hodinu“, proti čemuž ale úřady namítají, že nejde o mzdu, nýbrž o náhradu výdajů, které nezaměstnaní s touto činností mají.  

Na rozdíl od Česka tedy dostávají němečtí dlouhodobě nezaměstnaní, pokud jsou zařazeni do veřejné služby, ke své sociální pomoci ještě náhradu výloh, a to ve výši až dvou set eur měsíčně. Odpracovat za to musejí 20 až 30 hodin týdně po dobu šesti až devíti měsíců, ovšem pouze v zařízení, které je úředně uznáno jako veřejně prospěšné. To znamená, že neplatí daně. Kromě obcí jsou to v Německu například nemocnice, sportovní kluby, charitativní zařízení, kulturní organizace a podobně. Pokud to dlouhodobě nezaměstnaní odmítnou, tak zatímco v Česku z evidence vypadnou, v Německu se jim dávky sociální pomoci postupně krátí, až nakonec nedostanou peníze vůbec. I pak ale mají nárok na poukázky na potraviny a na základní potřeby, a nájemné za ně platí příslušný úřad rovnou pronajímateli. Bez střechy nad hlavou tedy nezůstanou a hlady taky neumřou.  

Přesto se v Německu vede od počátku diskuse o tom, jaký to má smysl. Neoddiskutovatelné například je, že se tímto způsobem dostávají nezaměstnaní de facto do jedné skupiny s trestanci, odsouzenými k veřejně prospěšným pracím. Především ale začíná být zřejmé, a je to dokázáno provedenými studiemi, že jednoeurové džoby odbourávají regulérní pracovní místa. Jde nejen o pečovatelský personál, o zaměstnance školek a podobně. Podle prezidenta německé živnostenské komory Otto Kentzlera se jednoeurové džoby šíří jako povodeň a obce nasazují nezaměstnané i na práce, na které si předtím najímali řemeslníky.  

Tím je vyvíjen tlak na regulérní zaměstnance a na jejich mzdové podmínky: z obavy o pracovní místa se spokojují s nižšími platy, smiřují se s přesčasy, ruinují si rodinný život a zdraví. K tomu přispívá i notorické podfinancovávání veřejných rozpočtů, které vytváří všeobecně akceptovanou společenskou atmosféru, že se nedá nic dělat, protože jinak to prostě nejde.  

Atmosféru tohoto druhu známe velmi dobře i z vlastní, domácí zkušenosti. Že teď soudci v Brně zrušili veřejnou službu, tedy ještě neznamená, že se nevrátí totéž v modrém. Jen v jiné, sofistikovanější, s ústavou kompatibilní podobě.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Nezaměstnanost v Česku je nejvyšší od roku 2017

15:49 Dominik Rusinko: Nezaměstnanost v Česku je nejvyšší od roku 2017

Podíl nezaměstnaných dle metodiky MPSV vzrostl v lednu na 4,3 % z prosincových 4,1 %. Jde o vyrovnán…