Lída Rakušanová: Sudetští Němci hledí do budoucnosti

26.05.2015 17:16 | Zprávy

Kdo se v Česku spoléhal na to, že se sudetoněmecký problém vyřeší biologickou cestou, mýlil se.

Lída Rakušanová: Sudetští Němci hledí do budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

Věrohodnou většinou podpořili účastníci letošního svatodušního setkání, dnes už z velké části potomci sudetských Němců, kteří byli po válce vyhnáni z Československa, únorovou změnu stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

Z nich zmizel cíl usilovat o znovunabytí někdejšího domova i majetku. Místo toho se sudetští Němci chtějí programově soustředit na podporu česko-německého dialogu a na prosazování lidských práv všude na světě.

Protože, jak v neděli v Augsburgu zdůraznil mluvčí krajanského sdružení Bernd Posselt, v dnešním světě, zmítaném novými vlnami uprchlíků a vyhnanců, je povinností sudetských Němců připomínat, jak nezbytné je předcházet bezpráví.

Předseda bavorské vlády Horst Seehofer nazval obrat sudetských Němců k budoucnosti historickým mezníkem, a to hlavně ve vztahu k Česku, kde se – podle jeho slov – začíná hodnocení poválečného odsunu německého obyvatelstva pomalu měnit.

A to i mezi politiky, což dokázala nejen nedávná deklarace brněnských zastupitelů, vyjadřující lítost nad stovkami obětí brněnského pochodu smrti na konci května 1945, ale také zdravice, kterou poslal na videu do Augsburgu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

V ní zdůraznil, že ke křesťanským hodnotám patří odpuštění, jemuž ovšem musí předcházet přiznání viny. On sám i jeho strana se tím, jak řekl, dokázali řídit.

V zemi, kde podle posledního výzkumu veřejného mínění považuje 70 % lidí odsun za nevyhnutelný, a 61 % dokonce za spravedlivý, patří k prohlášení tohoto druhu nejen odvaha, ale především politický rozhled, hodný opravdového státníka.

Sudetští Němci otevřeli české společnosti cestu k přehodnocení jejího stanoviska k odsunu - Foto:  ČTK/AP,  Stříhavka Jakub

Tři miliony lidí byly po válce z Československa odsunuty výhradně kvůli svému etnickému původu. A tedy nikoli na základě individuální, nýbrž kolektivní viny.

Kolektivní ale může být pouze odpovědnost – a i k ní se Sudetoněmecké krajanské sdružení v úvodu svých reformovaných stanov výslovně přihlásilo, když zdůraznilo spoluzodpovědnost sudetských Němců za nacistický teror v českých zemích.

Sudetští Němci tak otevřeli české společnosti cestu k přehodnocení jejího stanoviska k odsunu.

Každý se teď tady může nad touto historickou křivdou na našich krajanech, která se Československu záhy vrátila jako bumerang, zamyslet bez obav, že tím spustí lavinu skupinových restitučních požadavků.

Politici, kteří uvažují v krátkozraké dimenzi svého znovuzvolení, nepůjdou příkladem nikdy.

To udělají jen ti, kterým na zdejší společnosti opravdu záleží. Protože chtějí, aby se vymanila z pokořující a dnes už naprosto absurdní role kompliců těch, kteří toto do nebe volající bezpráví, ať už z jakýchkoli pohnutek, před 70 lety zosnovali. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Nové sociální příměří?

16:14 Petr Hampl: Nové sociální příměří?

Denní glosy Petra Hampla.