Lubomír Man: Pekarová jako zosobnění těch, kteří pijí vodu jen z jednoho kohoutku

10.05.2022 18:02 | Komentář

Ve středu 4. května přinesl deník Právo rozsáhlý rozhovor s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, dotýkající se též současné mezinárodní situace. A to, co v něm udeřilo čtenáře do mysli, bylo zcela jednostranné a až fanatické přesvědčení paní předsedkyně o vždy spravedlivém a čestném postoji Západu ke všem problémům mezinárodní politiky, a naopak o zlém, proradném a odsouzeníhodném postoji Ruska k témuž.

Lubomír Man: Pekarová jako zosobnění těch, kteří pijí vodu jen z jednoho kohoutku
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man

Prokristapána, vždyť ona mluví jak babka z trhu, která poslouchá jen ČT a ČR a o skutečném světě a dění v něm nemá ani tušení, napadne vás, když tyhle řádky čtete. A přitom jde o třetí nejvýznamnější ústavní figuru v našem státě, jejíž názory může cizina brát jako názory nás většiny Čechů. A jak je vůbec možné, že mluví tak, jak mluví? Činí tak z vypočítavosti, anebo je skutečně tak málo informována?

A tak jsem si řekl, že paní předsedkyni položím pár otázek, po jejichž zodpovězení si ona sama bude moct udělat názor na to, jak mnoho či málo toho o mezinárodní politice ví – a podle toho svá vystoupení na toto téma případně omezí, či si je vůbec zakáže.

Nuže zde ty otázky pro paní Pekarovou jsou:

- Víte, že při loučení s úřadem v r. 1961 varoval prezident D. Eisenhower americký lid před existenci a růstem vojenskoprůmyslového komplexu USA (dnes nazývaného vojensko-bezpečnostní komplex), jako před největším nebezpečím, které před Spojenými státy stojí?

- Víte, že roční rozpočet tohoto komplexu dosáhl už v roce 2017 výše jednoho bilionu dolarů a že jeho další růst, o nějž se samozřejmě co nejzapáleněji usiluje, závisí na množství a rozsahu válečných operací, jež USA ve světě vedou, i na množství a síle nepřátel, které si USA (resp. vojensko-bezpečnostní komplex, protože dnes už obojí víceméně jedno jsou), ve světě i uměle vytvoří, aby jimi svůj rozpočet zdůvodnil?

- Víte, že až k osobnostnímu srůstu vojensko-bezpečnostního komplexu USA se státem došlo v době vlády prezidenta Bushe ml., kdy se přední exponenti vojensko-bezpečnostního komplexu Cheney a Rumsfeld stali členy vlády USA a dirigovali pak tu vládu tím směrem, který komplexu vyhovoval?

- Víte, že z celkového počtu 193 zemí v OSN vedených, mají USA své vojenské základny ve 150 zemích světa?

- Víte, že americká vláda vložila do státního převratu na Ukrajině částku pěti miliard dolarů, což je rekordní částka z těch, které kdy do revolucí a převratů v cizích zemích kdy investovala?

- Víte, že jen v tomto novém století intervenovala vláda USA, a to ať už přímo vojensky, či svržením vlád nebo odstraněním jejich vůdců, v 18 zemích světa?

- Víte, že od roku 1994 platí pro provádění americké zahraniční politiky Wolfowitzova doktrína, hlásající, že: „země, která pod kvalifikovaným vedením a s využitím domácích surovin dokáže vybudovat moc globální, na USA nezávislou, se pro USA stává zemí nepřátelskou“, což prakticky znamená, že USA nemůže, dokud doktrína platí, navázat přátelské vztahy ani s Ruskem a ani s Čínou?

- Víte, že bývalý prezident USA Obama v interview pro stanici VOX charakterizoval 11. 2. 2015 současnou americkou zahraniční politiku těmito slovy: „Celkovým směrem a celkovým cílem je svět, ve kterém bude Amerika pokračovat ve své vedoucí roli… Musíme mít nejsilnější vojenskou sílu a příležitostně musíme zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co my potřebujeme, aby dělaly“?

- Víte, že někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger už v roce 2016 prohlásil, že CIA zorganizovaný ukrajinský Majdan byl jen předehrou hlavního představení, které se má odehrát v Moskvě?

- Víte, že za 21 let vlád tří amerických prezidentů, to je Clintona, Bushe ml. a Obamy zabili Američané v devíti zemích 11 milionů lidí?

Nuže, těch otázek jeshodou okolností též 11, Vy sama, paní předsedkyně, si je pro sebe zodpovíte a podle té odpovědi snad spravedlivě rozhodnete, zda se ještě kdy budete k mezinárodním problémům vyjadřovat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.