Luboš Palata: Předvánoční čas ve Steyeru a Ježíškově

15.12.2014 14:37 | Zprávy

Někdy si myslíte, že máte nějaká území či země procestovaná tak, že vás nemůže jen tak něco překvapit. Já jsem si něco podobného myslel o Rakousku, kde jsem byl za posledních dvacet pět let snad padesátkrát.

Luboš Palata: Předvánoční čas ve Steyeru a Ježíškově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční stromek

Nikdy jsem ale, zřejmě shodou okolností, nebyl ve městě Steyer neboli Štýrsko. Čtyřicetitisícové město, které starší generace Čechů zná podle zde vyráběných traktorů, kterým se říkalo „štajeráci“, je takovou rakouskou Mladou Boleslaví. Centrem automobilového a dříve i zbrojního průmyslu, který má svůj základ hluboko ve středověku.

V době, kdy byl Steyer, položený na skále na ostrohu u soutoku řek Enže a Steyer, městem kovářů, zbrojířů a kovotepců, kteří zde zpracovávali železné pruty z nedaleké důlní a hutní oblasti na okraji Alp. Díky tomu se ze Steyeru stalo jedno z nejbohatších měst Rakouska a dodnes je to na něm vidět.

Pro většinu turistů, kteří ale do Rakouska zavítají, je to takový neobjevený klenot. Středověké ulice, velkolepé náměstí, obrovský zámek stojící na místě středověkého hradu, kláštery a kostely, to vše spojené s nádhernou polohou uprostřed dvou křišťálově čistých a podhorsky divokých řek, to vše dává městu Steyer nečekané kouzlo.

Teď před Vánocemi zvětšené o to, že se tu na náměstí koná kovářský adventní trh, při němž do prosincové noci září plameny ohňů, žhavého železa a kolem toho se míhají mohutné postavy kovářů, z nichž především ženská část návštěvníků nemůže spustit oči, manžel-nemanžel.

Když kolem zámku přejdete řeku, najdete tam velkolepé muzeum vánočních ozdob, v němž je shromážděno čtrnáct tisíc ozdob, z velké části pocházejících z českého Jablonce nad Nisou. Dokumentují vývoj slavení Vánoc od devatenáctého století do poválečné doby.

Pozoruhodný zážitek pak nabízí horská dráha, která vás ve třech patrech rozsáhlé budovy proveze vánočním labyrintem se stovkami panenek, jež vytváří různé vánoční výjevy.

Pokud ani potom nebudete mít Vánoc nad hlavu, můžete si zajet do několika kilometrů vzdáleného poutního místa Christkindl, což by se dalo do češtiny přeložit jako Ježíškov.

Ve zdejším barokním kostele opatrují malinkou zázračnou sošku Ježíška, kterou obklopuje velkolepý oltář. Je tu i speciální ježíškovská pošta a také největší několik desítek metrů dlouhý betlém v Rakousku i velký Betlém mechanický z devatenáctého století, v němž se pohybuje na tři sta vyřezaných figurek.

Když budete mít Vánoc, adventu a všeho kolem tak akorát, stačí si stoupnout na jeden z mostů ve Steyeru, dívat se chvíli na plynoucí vodu a poslouchat její šumění, s kterým padá přes jez. A rozhlížet se po krásném městě, které tu přetrvává staletí a přetrvá i letošní advent.

Hezký a klidný předvánoční čas vám z rakouského města Steyer přeje váš Luboš Palata.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…