Lukáš Jelínek: Češství v praxi

23.02.2012 21:23 | Zprávy

Není nad to poslechnout si od politiků plamennou přednášku o národních zájmech a státní suverenitě a po ní si v krámě u cenovky s českou vlaječkou koupit třeba rostlinný tuk pocházející z Polska. Anebo si zajít do jistého řetězce na pravou českou zabíjačku z německých čuníků.

Lukáš Jelínek: Češství v praxi
Foto: internet
Popisek: potraviny, ilustrační foto

Leč vysvětlit se dá cokoli. Česká vlajka nemusí znamenat český výrobek, nýbrž českou recepturu, a pravá česká zabíjačka může být pouhým nevinným marketingovým označením. Pak už nepřekvapí ani máslo od uznávané moravské mlékárny, na němž se s lupou v ruce dočtete, že bylo vyrobeno ve Francii. 

Ohánět se češstvím je zkrátka v módě. A když si tak mohou počínat politici, kteří jdou přitom na ruku finančním a lobbistickým skupinám neznajícím hranice, proč by se nepřidali i obchodníci s dovezeným tovarem? Klíčové přeci je spojit si konkrétního politika nebo prodejce s národní hrdostí, nikoli je z dané disciplíny zkoušet. Ovšem nechat se opíjet rohlíkem donekonečna nelze. Potom bychom se skutečně mohli dočkat časů, kdy z pečiva poteče alkohol, podobně jako dnes vyhřezávají z uzenin semleté kosti s kůží a moukou.  

Stěžovat si na rozpor mezi deklaracemi a praxí ale nestačí. Pro politiky a obchodníky není nic snazšího než změnit slovník nebo zmenšit nápisy na etiketách. Nepoctivé a matoucí prodejce i volené zástupce se sluší bojkotovat. A zbylým veřejným činitelům můžeme zadat několik sofistikovanějších úkolů. Nechť se, dejme tomu, postarají o to, aby se nároky na potraviny prodávané ve zdejších obchodech z minimálního evropského požadavku na hygienicko-veterinární bezpečnost zvýšily na kvalitativní normy, které jsme v České republice znali dříve.  

Svádět všechno na zlotřilý Brusel nejde, to už si spíš posviťme na dlouhé prsty potravinářského průmyslu. Kromě toho se před českými proevropskými politiky otevírá široký prostor pro to, aby svým voličům ukázali, že smyslem Evropské unie není jen rozdělování miliard a chlácholení krizí vyplašené banky, ale také hájení zájmů obyvatel starého kontinentu.  

Oblast, v níž leží ladem spousta legislativní půdy k obdělávání, jsou například práva evropských spotřebitelů. Od euroskeptiků bychom naopak místo mlékem a strdím oplývajících řečí mohli očekávat podporu pro pěstování a prodej českého česneku. Stav, kdy se jedna část populace bude ukájet vybranou mezinárodní kuchyní a druhé nezbude než se ládovat cinknutými produkty z mazaných diskontů, neprospívá ani rozvoji národní hrdosti ani zachování společenské soudržnosti.

Vyšlo na rozhlas.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Znamení změny

13:57 Petr Hampl: Znamení změny

Druhý pohled Petra Hampla