Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení

13.02.2019 16:13 | Zprávy

Komentář k lednovému vývoji inflace. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Lukáš Kovanda: Češi čelí nečekaně silnému růstu cen, energií a bydlení
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Míra inflace v lednu překvapila svojí citelně vyšší úrovní. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s tempem růstu cenové hladiny meziročně o 2,1 procenta, avšak inflace vykázala úroveň 2,5 procenta. Česká národní banka počítala ve své aktuální prognóze se setrváním inflace na dvouprocentní cílové hodnotě.

Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový „náraz“ v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012. Dlouho nevídaný cenový nárůst nastal také v položce „ostatní zboží a služby“, která zahrnuje například služby osobní péče, finanční služby, správní a administrativní poplatky. Ceny v této položce rostly v lednu meziročně nejrychleji dokonce od listopadu 2008. Důvodem je růst mezd napříč ekonomikou, který zdražuje pochopitelně i práci v oblasti osobní péče, dále pak růst cen pojištění a finančních služeb.

Z potravin na sebe cenovým růstem upozornily zejména brambory, které meziročně zdražily o více skoro 56 procent. Důvodem je loňská slabá úroda, třetí nejslabší v historii sledování. Jinak ovšem potraviny poskytují smíšený obrázek a nepatří v tuto chvíli k tahounům cenového růstu.

Tím jsou kromě energií či bydlení již zmíněné mzdy. Jádrová inflace i v lednu dosáhla prakticky své maximální úrovně za poslední desetiletí. Klíčovým důvodem je právě pokračující růst mezd, který s příchodem roku dostal další růstový impuls, například kvůli navýšení minimální mzdy.

Efekt zdražování energií domácnostem však tlumilo pokračující zlevňování pohonných hmot, k němuž vedl čtyřicetiprocentní propad cen ropy z posledního loňského čtvrtletí. V zahraničí ovšem hrozí zesilování protiinflačních tlaků v souvislosti se zpomalováním čínské a německé ekonomiky a také se stále nevyzpytatelným brexitem.

Česká národní banka z důvodu zhoršující se zahraniční ekonomické situace nebude alespoň v první polovině roku příliš pospíchat se zpřísňováním své měnové politiky. Celkově letos nelze čekat více než dvě zvýšení sazeb, při dalším zhoršení mezinárodní ekonomické situace a tedy při dalším zesílení protiinflačních tlaků nelze vyloučit ani to, že sazby nezvýší ani jednou. Za celý rok by se míra inflace měla v průměru pohybovat na úrovni 2,3 procenta.

Koruna v reakci na zveřejnění lednové míry inflace vůči euru posiluje o 0,15 procenta, mírně se totiž zvýšila pravděpodobnost dřívějšího zvýšení sazeb ze strany České národní banky.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

15:16 Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

Sváteční promluvy prezidenta Pavla a premiéra Fialy byly široce komentovány již v minulém týdnu, pře…