Lukáš Kovanda: Pro více než čtvrtinu Čechů už Vánoce začaly, průměrně utratí skoro 12 tisíc korun

26.10.2019 16:00 | Zprávy

Komentář k letošním vánočním výdajům Čechů

Lukáš Kovanda: Pro více než čtvrtinu Čechů už Vánoce začaly, průměrně utratí skoro 12 tisíc korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Pro více než čtvrtinu Čechů již vlastně začaly Vánoce. Z letošního průzkumu agentury Perfect Crowd pro Mall.cz totiž plyne, že 28 procent Čechů nakupuje dárky pod vánoční stromeček už od září. Činí tak zejména proto, aby se co nejvíce vyhnuli nákupům v adventním shonu. Necelá polovina Čechů podle stejného šetření nakupuje do deseti dárků, čtvrtina rozdá jedenáct až patnáct pozorností a šest Čechů ze sta nechá pod stromečkem dokonce přes třicet darů.

Průměrnou částku, kterou letos Češi chystají za vánoční dárky utratit, lze odhadnout na necelých 6500 korun. Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací pak letos utratí průměrně dalších zhruba 5150 korun. Čísla vycházejí z loňského šetření společnosti Profi Credit a zohledňují ovšem letošní dynamiku růstu maloobchodu (bez zahrnutí motoristického segmentu) v běžných cenách. Meziročně činil růst maloobchodních tržeb letos od ledna do května v běžných cenách 5,7 procenta, plyne z údajů ČSÚ.

Dynamika růstu maloobchodních tržeb odpovídá té loňské. Za prvních devět měsíců loňského roku vzrostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motoristického segmentu) ve stálých cenách meziročně o 4,8 procenta. Letos od ledna do srpna rostly dokonce o pět procent. Letos vzroste kupní síla (růst mezd očištěný o inflaci) Čechů o další zhruba čtyři procenta a spotřeba domácností bude celoročně – tedy i v čase adventním – klíčovým tahounem celé české ekonomiky.

V růstu vánočních výdajů Čechů se zrcadlí nejen růst jejich kupní síly, ale také obecný růst cen – inflace. V září meziroční inflace spotřebitelských cen činila 2,7 procenta, do adventního času mírně klesne, zůstane však nad dvouprocentní úrovní.

Za potraviny a nealkoholické nápoje Češi letos v září dali meziročně o 2,5 procenta více, za alkoholické nápoje pak o dvě procenta více. Levnější než loni jsou naopak oděvy a obuv, které ztrácí 1,6 procenta. Výrazněji si ovšem lidé případně připlatí za vánoční rekreaci a návštěvy restaurací, v této položce jsou ceny o necelých pět procent výše než loni. O něco draží bude i domácí štědrovečerní pohoštění, neboť brambory jsou stále o zhruba čtyři koruny na kilo dražší než loni a do prosince zřejmě na loňskou úroveň ještě nezlevní. Kapr pak bude stát přibližně tolik jako loni.   

Nejčastěji budou letos jako loni Češi dávat pod stromeček kosmetiku, oblečení a knihy. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

15:16 Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

Vážení spoluobčané, čeká nás další rok 2025 s jakous takous demokracií a s jakous takous tržní ekono…