Česká republika si v celosvětovém žebříčku pohoršila o deset míst a spolu s Kyprem a Maltou se umístila na 47. příčce s 55 body ze 100 možných.
Je třeba důrazně sdělit, že tento index:
- v sobě nezahrnuje žádná objektivní, analytická data;
- z definice neměří či neodhaduje skutečný rozsah korupce, ale pouze subjektivní vnímání tohoto pojmu veřejností, je tak pouhým indexem „blbé nálady“;
- byť je analyticky nepoužitelný, slouží dnes jako nástroj zdůvodnění a ospravedlnění státní zásahů, jejímž záměrem je jen všemožně omezovat a regulovat ekonomické aktivity;
- přispívá z budování falešného dojmu o zemi prolezlé korupcí, přispívá k posílení hry zvané „boj s korupcí“, které vede k paralýze veřejného (politického) rozhodování v naší zemi.
Rozsah šedé ekonomiky, v níž je zahrnuta i korupce, je u nás dle všech vědeckých odhadů nejen výrazně podprůměrný, ale rovněž kontinuálně klesá! Neexistuje důvod, proč by stát s významně podprůměrnou úrovní šedé ekonomiky, jako je ČR, měl být nadprůměrně zkorumpovaný.
Korupce není způsobena charakterovou slabostí politiků a úředníků, jak prezentují naši protikorupční bojovníci z TI, ale je systémový problém spojený s nadměrnými státními zásahy a tržními omezeními. Chceme-li s korupcí skutečně bojovat, musíme začít právě u omezování role státu a jeho zásahů.
Martin Slaný
Zdroj: Institut Václava Klause
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV